Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Imprezy

Aktualne imprezyDataMiasto
3 po 3: Ewa Łukiewska, Anna Panek, Benedykt Kroplewski
Prace trójki cenionych artystów z Trójmiasta, Elbląga i Malborka: Ewy Łukiewskiej, Anny Panek i Benedykta Kroplewskiego w kwietniu i maju będzie można obejrzeć w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.    - Do trzech razy sztuka to tytuł naszej pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się w elbląskiej galerii Pro Arte Pax. Spotkała się ona z przyjaznym odbiorem, dlatego po latach postanowiliśmy zorganizować kolejną, tym razem pod tytułem 3 po 3 - tłumaczą decyzję o wspólnej prezentacji swoich prac Ewa Łukiewska, Anna Panek, Benedykt Kroplewski. Benedykt Kroplewski pochodzi z Malborka, gdzie urodził się w 1948 roku. Studiował na Wydziale Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku - w pracowniach Adama Harasa i Witolda Janowskiego. Dyplom obronił w 1980 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracją i plakatem. Jest laureatem wielu nagród, a swoje prace prezentował, prócz Polski, m. in. w Japonii, Niemczech, Szwecji, we Włoszech, na Litwie i Łotwie. Ewa Łukiewska dyplom uzyskała w 1981 roku, także na gdańskiej PWSSP. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza, tkaninę - w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, rysunkiem i papierem ręcznie czerpanym. Brała udział w ponad 230 wystawach zbiorowych, a także zorganizowała 18 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Na koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Prowadzi działania edukacyjne wśród różnych grup wiekowych, uczestniczy w międzynarodowych plenerach i projektach artystycznych. Jej prace są w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i poza jego granicami. Anna Panek urodziła się w 1961 r. w Kołobrzegu. W 1989 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiowała na Wydziale Grafiki w Pracowni prof. Bogusława Halickiego. Zajmuje się malarstwem (akryl, olej, techniki własne), rysunkiem, grafiką użytkową oraz projektowaniem wnętrz. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz plenerów malarskich w kraju i za granicą. Wernisaż 3 po 3 w Galerii Nobilis, na II piętrze Światowida, odbędzie się w środę, 6 kwietnia, o godz. 18. Prace będzie można oglądać do 15 maja. Wstęp jest wolny. 

0

2016-04-06Elbląg
Ja, umysł i technika
Jakie są skutki korzystania przez nas z rozmaitych wynalazków? Jak się wydaje, większość z nich jednocześnie zwiększa umiejętności człowieka i ogranicza jego możliwości działania... Do połowy października Muzeum w Mrągowie zaprasza na nową wystawę i do rozmowy o zdobyczach techniki.  W Muzeum w Mrągowie, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, można obejrzeć przedmioty ułatwiające wykonanie codziennych, rutynowych czynności oraz sprzęty służące do ujarzmiania natury. Będą wśród nich np. puszki na żywność, gramofony, golarki, telefony i kompensatory mocy. "Celem ekspozycji jest refleksja nad skutkami korzystania ze rozmaitych wynalazków. Jak się wydaje, większość z nich jednocześnie zwiększa umiejętności człowieka i ogranicza jego możliwości działania. Przypuszczalnie z każdym kolejnym wynalazkiem wiąże się nieustanna zmiana sposobu myślenia o rzeczywistości. Jakie są tego efekty?" - pytają twórcy prezentacji. 

0

2016-03-09Mrągowo
Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na wystawę pt. „Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych". "Żadnemu z ludzkich uczuć nie poświęciliśmy w historii tyle uwagi, co miłości. Jej skomplikowany charakter i różnorodne oblicza dostrzegali już starożytni filozofowie. Wysławiany przez średniowiecznych trubadurów wzór uwielbienia wyidealizowanego piękna przestał wystarczać XVI-wiecznemu społeczeństwu. Do głosu doszła ludzka natura, w której miłość była „ślepą i nieodpartą siłą”. Zrozumienie jej stało się przedmiotem badań medycznych, filozoficznych rozważań, a nawet astronomicznych obserwacji. Moraliści upatrywali w niej siłę niszczącą, artyści gloryfikowali, rozbudzając w odbiorcach miłosne fantazje. Ekspozycja "Między nami nic nie było..." ukazuje jak ukształtował się znany nam dziś obraz miłości. Próbuje zbliżyć się do sfery uczuć i pragnień, dowiedzieć się co rozpalało wyobraźnię i pobudzało zmysły ludzi, w epoce pozornie niesprzyjającej spontaniczności uczuć" - piszą autorzy wystawy.  Ekspozycja prezentowana w budynku dawnego słynnego Gimnazjum Elbląskiego potrwa do maja. 

0

2016-02-12Elbląg
MENU


 

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 358739

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.