Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Imprezy

Aktualne imprezyDataMiasto
Dwa koncerty młodych zdolnych
21 i 22 sierpnia w Pasłęku i Elblągu odbędą się koncerty laureatów ogólnopolskich festiwali piosenki artystycznej. Wydarzenia są w programie Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej. ***  Przed publicznością wystąpią trzy kobiety i trzech mężczyzn. Agata Rożankowska jest studentką wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, fanką Stinga, laureatką m.in. XLI Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie i 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.  Justyna Grzywaczyk to laureatka wielu festiwali piosenki, która do swoich największych sukcesów zalicza m.in. I nagrodę na XL Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję, udział w finale 16. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej i wyróżnienie na 49. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz drugie miejsce na IV Przeglądzie Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego.        Magda Kucharska, z zawodu jest PR Manager, za swoją inspirację uważa amerykańskiego guru muzyki Stevie Wondera. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali piosenki. Do jej największych osiągnięć należą: I miejsce na 50. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2014), wyróżnienie na Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy (2014) oraz III miejsce na Festiwalu Ogólnopolskim Piosenki Artystycznej Ślesin (2014) i nominacja do SFP w Krakowie.     Maksymilian Zdybicki ma dopiero 16 lat, ale już od ponad 5 lat szkoli umiejętności wokalne pod okiem Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego w ich autorskiej szkole piosenki. Laureat wielu festiwali i konkursów wokalnych. Można go zobaczyć na szklanym ekranie w roli Tomka Chwościka w serialu Klan. Wystąpił też w teledysku Dawida Podsiadło do piosenki Powiedz mi, że nie chcesz, użycza głosu w serialach dla najmłodszych oraz młodzieży.              Elblążanin Paweł Marchel, absolwent I LO w Elblągu, tegoroczny maturzysta, laureat ostatniej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa …czy to jest kochanie?, który umiejętności wokalne kształcił w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. Łukasz Reks. Student Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku wokalistyka jazzowa jest zdobywcą m.in. Brązowej Nagrody na Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Międzychodzie i II nagrody na Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy. Kierownikiem muzycznym koncertu jest Bartek Krzywda, kompozytor, aranżer, pianista i producent muzyczny, a reżyserem - od lat związana ze sceną i Elbląskimi Nocami Monika Kowalczyk - Kogut. Koncert w Pasłęku odbędzie się na scenie przy zamku (Pl. św. Wojciecha) o godz. 19. Koncert w Elblągu - 22 sierpnia, w Dużej Sali kina Światowid (Pl. K. Jagiellończyka), o godz. 16. Wstęp jest bezpłatny.

0

2015-08-21Pasłęk
Noce z wartościową piosenką
Występy laureatów festiwali piosenki artystycznej, spektakl Przekręt (nie)doskonały, recital Tomasza Steńczyka i koncert Ani Dąbrowskiej - tak będzie podczas XIX Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej. Od 21 do 23 sierpnia będą królowały wartościowe słowa, piękne głosy i niezapomniane melodie. Koncertem Najlepsi z Najlepszych w ośrodku kultury w Pasłęku rozpocznie się 19. edycja Elbląskich Nocy. 21 sierpnia, o godz. 19, laureatom ogólnopolskich festiwali piosenki artystycznej zagra zespół pod kierownictwem muzycznym elblążanina Bartosza Krzywdy. - Na jednej scenie spotkają się wschodzące gwiazdy polskiej sceny artystycznej - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, organizatora festiwalu. - Piękne głosy, nowe brzemienia sprawią, że to wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci.  Koncert odbędzie się dwukrotnie - najpierw w Pasłęku, a 22 sierpnia także w Elblągu (o godz. 16, w dużej sali kina Światowid). Na oba wydarzenia wstęp jest wolny. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od 1 sierpnia.  Przekręt (nie)doskonały Elbląskie Noce to także spotkania z artystami, którzy są mistrzami słowa. Będzie można przekonać się o tym 22 sierpnia, podczas spektaklu Przekręt (nie)doskonały w wykonaniu Teatru Capitol z Warszawy.  - To pełna wdzięku komedia obyczajowa, która sięga po słynny angielski humor - mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny XIX Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej. - Sztukę po raz pierwszy wystawiono w 1984 w Theatre Royal Windsor. Przetłumaczono ją na wiele języków i grana jest na całym świecie. W warszawskiej inscenizacji wystąpią: Dorota Nowakowska, Maria Dejmek, Joanna Moro, Rafał Cieszyński, Bogdan Kalus oraz Jacek Kopczyński. Bilety na spektakl, w cenie od 50 zł są dostępne w kasie Światowida. Koncert Ani Dąbrowskiej Ostatni dzień Elbląskich nocy wypełniony będzie muzyką. Nieco rockowymi, a miejscami jazzowymi utworami z nowej płyty Moja kokaina elblążanin Tomasz Steńczyk rozpocznie koncert kończący festiwal. Będzie można usłyszeć piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką w nowych, czasem zaskakujących interpretacjach artysty oraz jego zespołu.  Po recitalu Tomasza Steńczyka scena będzie należała jednej z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek ostatniej dekady - Ani Dąbrowskiej.  - Artystka jest laureatką ośmiu Fryderyków, a także wielu innych nagród branżowych. O jej popularności świadczą choćby cztery statuetki otrzymane na festiwalu Top Trendy. Przedostatnia płyta Ania Movie była najczęściej kupowanym polskim albumem w 2010 roku. O najnowszym albumie Bawię się świetnie krytycy mówią, że jest najlepszym w dorobku Ani Dąbrowskiej - mówi Aleksandra Bednarczuk. Bilety na koncert w cenie 45 zł dostępne są w kasie CSE Światowid.

0

2015-08-21Elbląg
Zjazd absolwentów szkoły podoficerskiej im. Rodziny Nalazków
Dzięki tej szkole Elbląg oraz region są znane i wspominane w różnych miejscach Polski. W 2015 roku przypada 55. rocznica utworzenia, nieistniejącej już, Podoficerskiej Szkoły Zawodowej im. Rodziny Nalazków. Placówka funkcjonowała w latach 1960-1993. Jej dawni uczniowie będą mogli powspominać czas nauki na czwartym już zjeździe absolwentów.  Spotkanie, informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, odbędzie się pomiędzy 21 a 23 sierpnia. Główne uroczystości będą miały miejsce 21 sierpnia, o godz. 11, w dawnych murach Szkoły przy ul. Królewieckiej. 

0

2015-08-21Elbląg
Kolej na... kino
Kolej na kino - cykl letnich pokazów filmowych w plenerze. *** Program: 7 sierpnia, piątek godz. 21 - Biblioteka Publiczna w Gronowie Elbląskim - Nie ma róży bez ognia, reż. Stanisław Bareja 14 sierpnia, piątek godz. 21 - Plac św. Wojciecha w Pasłęku - Wielki Szu, reż. Sylwester Chęciński 21 sierpnia, piątek godz. 21 - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małdytach - Poszukiwany, poszukiwana, reż. Stanisław Bareja 4 września, piątek godz. 21 - Stanica Wodna w Nadbrzeżu - Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz, reż. Stanisław Bareja*** Organizator: kino Światowid w Elblągu. Współpraca: Pasłęcki Ośrodek Kultury, Gmina Małdyty, Biblioteka Publiczna w Gronowie Elbląskim, Stanica Wodna Nadbrzeże. Partner akcji: Cyfrowe Repozytorium Filmowe, sponsor główny - Agencja Reklamowa Contact. 

0

2015-08-07Region
Kobiety i kwiaty Warmii
Do końca sierpnia w Olsztynie można oglądać wystawę malarstwo Piotra Skóry (rocznik '90). Autor urodził się w Starogardzie Gdańskim i jest inżynierem informatykiem. Obecnie mieszka na Warmii. - Przygodę z malarstwem rozpoczął w 14. roku życia kiedy zafascynował się twórczością Vincenta van Gogha. Zaczął od kopiowania mistrzów, obecnie zajmuje się techniką olejną i podejmuje się różnych tematów, od portretu, poprzez pejzaż i kwiaty, do kompozycji abstrakcyjnych. Jest samoukiem - mówi Iwona Bolińska - Walendzik z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - W 2006 roku zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym Tęcza, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Wygrał wojewódzki konkurs fotograficzny, organizowany przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich. Otrzymał także Nagrodę Henryki Bochniarz Fundacji Prymus dla szczególnie uzdolnionej młodzieży z gminy Dywity. Interesuje się filmem, jest autorem scenariuszy filmowych i kilku krótkometrażówek. Wystawa w Starym Ratuszu jest jego pierwszą prezentacją indywidualną. Wystawa prezentowana jest w Czytelni Książek - na I piętrze Starego Ratusza WBP, przy ul. Stare Miasto 33. Wstęp jest wolny.

0

2015-08-06Olsztyn
Gawędy o podróżach
W sierpniu Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na cykliczne spotkania pt. Gawędy o podróżach. ***  Odbywają się one w soboty, od godz.12 *** Oto tematy: 8 sierpnia - Na pustyni Kara-Kum - gość: Henryk Buczek, 22 sierpnia - Kuba - wyspa jak wulkan gorąca… - gość: Barbara Ślimko 29 sierpnia - Moje spotkania z misjami na Wschodzie - gość: Edward Oczkowski. ***  Oprócz tego do końca sierpnia w muzeum prezentowana jest wystawa wyrobów szklanych z manufaktury w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Uwaga, istnieje możliwość zakupu wybranych przedmiotów.

0

2015-08-04Węgorzewo
Wakacje na... dworcu
W sierpniu Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na cykliczne warsztaty oraz spotkania. *** Warsztaty pt. Jak to działa? odbywają się w dni robocze, w godz. 15-17. I tak: - w poniedziałki można bliżej poznać hafty i mereżki (narzędzia, materiały, nici), - we wtorki tematami są: modelarstwo kolejowe i warsztat tkacki (możliwe są też inne zajęcia - szczegóły do ustalenia), - w środy poznasz warsztat garncarski oraz lalki szmaciane i zabawki (może to również być jeszcze inna tematyka - szczegóły do ustalenia), - czwartki są poświęcone majsterkowaniu i konserwacji muzealiów (surowce, materiały, narzędzia, urządzenia), - zaś piątki - technikom drukarskim (surowce, materiały, narzędzia). *** W soboty, od godz.12, warto wziąć udział w Gawędach o podróżach. *** Oto tematy: 8 sierpnia - Na pustyni Kara-Kum - gość: Henryk Buczek, 22 sierpnia - Kuba - wyspa jak wulkan gorąca… - gość: Barbara Ślimko 29 sierpnia - Moje spotkania z misjami na Wschodzie - gość: Edward Oczkowski. ***  Oprócz tego do końca sierpnia w muzeum prezentowana jest wystawa wyrobów szklanych z manufaktury w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Uwaga, istnieje możliwość zakupu wybranych przedmiotów.

0

2015-08-04Węgorzewo
21. wesoła Mulatka
Od 23 do 26 lipca w Ełku odbędzie się XXI Mazurskie Lato Kabaretowe Mulatka. Organizatorem przeglądu kabaretowego jest Ełckie Centrum Kultury. W programie są występy znanych artystów i konkurs dla młodych kabaretów. Między 23 a 25 lipca zostaną rozegrane: konkurs główny i konkurs o nagrodę publiczności. Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród nastąpi w czasie koncertu finałowego 25 lipca. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny. Bilet na eliminacje konkursowe kosztuje 10 zł.  *** Oto program:    czwartek, 23 lipca godz. 17 - konkurs o Grand Prix - sala widowiskowa ECK - bilet kosztuje 10 zł godz. 20 - wernisaż rysunków Jacka Fedorowicza - Galeria Ślad ECK - wstęp wolny godz. 21 - Kabaret Młodych Panów, Kabaret Ciach - amfiteatr w Ełku - wstęp biletowany  godz. 22.30 - koncert zespołu 48h - taras ECK - wstęp wolny   piątek, 24 lipca godz. 17 - konkurs o Grand Prix - sala widowiskowa ECK - bilet kosztuje 10 zł godz. 21 - Kabaret Smile, PUK - amfiteatr w Ełku - wstęp biletowany  godz. 22.30 - Warchlak Jam Session - taras ECK - wstęp wolny   sobota, 25 lipca godz. 11 - Śniadanie w Amfiteatrze - wstęp wolny konkurs o Nagrodę Publiczności na temat 590 lat Ełku, losowanie nagród wśród głosującej publiczności godz. 17 - koncert laureatów - sala widowiskowa ECK - wstęp biletowany  godz. 21 - MulatkaKabareton - amfiteatr w Ełku - wstęp biletowany  kabarety: K2, Nowaki, Kwartet Okazjonalny, prowadzenie z krótkimi monologami - Piotr Bałtroczyk godz. 22.30 - DJ P&P - taras ECK - wstęp wolny   niedziela, 26 lipca Kino Uśmiechu - sala widowiskowa ECK/ projekcje filmów - wstęp biletowany  godz. 13 - Mikołajek na wakacjach godz. 17 - Sklep dla samobójców godz. 19 - Dumni i wściekli

0

2015-07-24Ełk
Pruzzeland / Puzzeland
W 70. rocznicę państwowości polskiej na Warmii i Mazurach dwanaścioro młodych, olsztyńskich artystów postanowiło zmierzyć się z problemem tożsamości regionu. Co z tego wynikło? O tym będzie można przekonać się oglądając nową wystawę na olsztyńskim zamku. Autorami prac są: Marta Chyła, Krystyna Janusz, Krzysztof Kapinos, Łukasz Kulicki, Michał Kupisz, Robert Listwan, Katarzyna Łyszkowska, Urszula Marta Patalas, Łukasz Pepol oraz Weronika Tadaj - Królikiewicz. Kuratorkami ekspozycji są natomiast: Małgorzata Jackiewicz - Garniec i Grażyna Prusińska. *** - Zobaczymy m.in. instalacje, fotografie, filmy, malarstwo - informuje Agata Grzegorczyk - Wosiek z Muzeum Warmii i Mazur. - Pomysłodawczynią projektu jest młoda olsztyńska artystka Katarzyna Łyszkowska, która zaprosiła do realizacji zaprzyjaźnionych twórców, związanych z regionem i Olsztynem. Zobaczymy prace adresowane głównie do obecnych mieszkańców Warmii i Mazur, o przeszłości miejsc najbliższych - domu, ogrodu, podwórka, piaskownicy. O wykorzenieniu i asymilacji. O pamięci i zapomnieniu. O sąsiadach. *** Wernisaż wystawy Pruzzeland - Puzzeland odbędzie się 23 lipca, o godz. 18. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, w pozostałe dni obowiązuje bilet wstępu do Muzeum Warmii i Mazur. Ekspozycję będzie można zwiedzać od lipca do września.

0

2015-07-23Olsztyn
Chodzisz z kijkami, walcz o puchary
19 września w Elblągu odbędą się: Puchar Polski i Puchar Europy w nordic walking.  Zawody zostaną rozegrane w Bażantarni - rozległym, malowniczo ukształtowanym parku leśnym (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj). Do wyboru są dystanse: 5, 10 i 21.097 km. Zapisy odbywają się poprzez stronę internetową czas-start24.pl/tournaments/e47nordic/runs/id/5 . Organizatorzy: prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Polska Federacja Nordic Walking, Klub Sportowy Elbląskie Włóczy-Kije. Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

0

2015-07-19Elbląg
Letnie koncerty w Ełku
W czasie wakacji mieszkańcy Ełku i turyści mogą liczyć na sporą dawkę muzycznego orzeźwienia.  *** W niedziele: 12 i 26 lipca lipca Ełcka Miejska Orkiestra Dęta zaproponuje muzykę filmową i standardy jazzowe. Początek o godz. 17. Wstęp jest wolny. *** W piątek, 17 lipca, o godz. 21, zabrzmią ballady rosyjskie na dwa serca i szanty. Wykonają je: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska. Wstęp jest wolny. *** W niedzielę, 19 lipca, będzie można posłuchać piosenki literackiej i żeglarskiej. Na scenie pojawi się Mazurskie Trio. Początek o godz. 21. Wstęp jest wolny. *** W czwartek, 13 sierpnia, zagra Enej. Początek o godz. 20. Bilet kosztuje 30 zł. *** W sobotę, 29 sierpnia, zagrają Chilli Crew i Sandaless. Początek o godz. 20. Bilety kosztują 10 i 15 zł (ulgowy - uczniowie, seniorzy/ normalny). 

0

2015-07-12Ełk
Galeria Zamek w Reszlu ma 30 lat
To, co przez te wszystkie lata wydarzyło się na reszelskim zamku, przypomni wystawa Historia współczesności.  Galeria Zamek w Reszlu jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, które ma swoją siedzibę w Olsztynie. Galeria, przypomina Agata Grzegorczyk - Wosiek z MWM, rozpoczęła działalność we wrześniu 1985 roku. Zgodnie z przyjętym programem, miała prezentować wystawy z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji i dorobek wybitnych, współcześnie tworzących artystów.  Kuratorką jubileuszowej ekspozycji jest Grażyna Prusińska. "Historia współczesności jest kroniką, swoistą dokumentacją wydarzeń minionych dziesięcioleci. Zobaczymy artystów „weneckich” - monumentalną malarską kompozycję Franciszka Starowieyskiego, prace Bronisława Chromego, Andrzeja Majewskiego, Jerzego Dudy - Gracza, Bożenny Biskupskiej, Izabelli Gustowskiej. Ekspozycje weneckiego Biennale były epizodem w działalności Galerii, trwającym do końca lat 80. Kolejne wystawy to indywidualne prezentacje twórczości wybitnych polskich artystów: malarzy, rzeźbiarzy, grafików. Na wystawie przypomnimy ich dokonania pracami, które znajdują się w zbiorach muzeum oraz kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.  Poprowadzimy zwiedzających przez historię sztuki współczesnej, pokazaną dokonaniami jej klasyków m. in. Teresy Pągowskiej, Natalii LL, Edwarda Dwurnika, Kiejstuta Bereźnickiego, Adama Myjaka, Jana Berdyszka, Zbigniewa Lutomskiego i Stasysa Eidrigiviciusa. W przewadze będą to dzieła niepokazywane na wcześniejszych wystawach, ale znakomicie definiujące postawy i indywidualizm twórców." - czytamy w zapowiedzi prasowej wydarzenia. Wernisaż - w sobotę, 11 lipca, o godz. 18. Wstęp na wernisaż jest wolny.

0

2015-07-11Reszel
Koncerty organowe w Stegnie i Niedźwiedzicy
W Stegnie trwa XXXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy. Koncerty odbywają się w urokliwym, barokowym kościółku pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Początek zawsze o godz. 16. Bilety kosztują 10 i 15 zł (ulgowy/ normalny). Karnet na festiwal - 50 zł. *** Terminarz: 18.07- Angelo Castaldo (Włochy), 25.07- Nicolò Antonio Sari (Włochy, organy), 1.08 - Simone Baiocchi (Włochy, organy) + Monika Czalej - Pujol (mezzosopran), 8.08 - Josef Miltschitzky (Niemcy, organy) + Susanne Jutz - Miltschitzky (Niemcy, sopran), 15.08 - Adam Sadowski, organy, 22.08 - Roman Perucki (organy) + Łukasz Długosz (flet). 25.07 - koncert towarzyszący - w kościele w Niedźwiedzicy, wyjątkowo o godz. 13: Waldemar Krawiec (organy) + Janusz Szadowiak (trąbka/ flügelhorn/ trąbka piccolo). 

0

2015-07-04Stegna
Będąc w Szczytnie, wstąp do muzeum
Szczycieńskie muzeum posiada unikatowe zbiory, które przybliżają kulturę i historię Mazurów. Oprócz stałych ekspozycji prezentuje też wystawy czasowe. Od 3 lipca do końca sierpnia będą to obrazy Haliny Jagody Kołodziejskiej. Muzeum Mazurskie kontynuuje działalność wcześniejszego, niemieckiego muzeum założonego w 1925 r.. Mieściło się ono w zamku krzyżackim, który obecnie jest w ruinie. Od 1948 r. placówka ma siedzibę w ratuszu, wybudowanym w latach 30. XX wieku, na miejscu dawnego przedzamcza. Od szeregu lat Muzeum Mazurskie jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Z pamiątek dawnej kultury mazurskiej zobaczymy tam m.in. piękne stare zegary, meble, ceramika, słynne kafle piecowe. A 3 lipca, o godz. 18 zostanie otwarta wystawa prac Haliny Jagody Kołodziejskiej pt. Jezioro. Artystka pochodzi z Lublina. Studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Jana Tarasina. Dyplom z malarstwa i tkaniny artystycznej obroniła w 1978 roku. Mieszka i tworzy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Należy do Kazimierskiej Konfranterni Sztuki - grupy twórczej istniejącej od 15 lat. (Jeden z obrazów) Prezentowała swoje prace na kilkunastu wystawach zbiorowych Konfranterni, m.in. w znanej warszawskiej galerii Stara Prochownia. Pokazywała je również, informują organizatorzy szczycieńskiej wystawy, na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w galeriach Warszawy (Canaletto, Mito), Lublina (Galeria Ewy Majewskiej) i Kazimierza (Art Loch, MIT). W programie wernisażu jest także występ pianisty Zbigniewa Kmicińskiego i piosenkarki Elżbiety Przygody - Motylińskiej. 

0

2015-07-03Szczytno
O historii (mierzenia) czasu
Około 100 chronometrów z różnych epok będzie można obejrzeć na nowej wystawie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Ekspozycję tworzą przedmioty pochodzące ze zbiorów placówki i kolekcji prywatnych. - Pokazują one w zarysie historię mierzenia czasu. Zaprezentujemy rozmaite chronometry - od najstarszych - wieżowych i ich elementów, aż do tych z lat 60. XX wieku. Są to zarówno zegary szafowo-podłogowe, wiszące - ścienne, gabinetowe, stołowe, kominkowe, jak i zegarki ręczne. Można zobaczyć kluczyki od zegarów gabinetowych i ręcznych oraz ich podstawki. Są zegary specjalnego przeznaczenia - do mierzenia czasu lotu gołębi i regulujące oświetlenie miejskie. Większość eksponatów jest ciągle sprawna - informuje Agata Grzegorczyk - Wosiek.   Wernisaż jest w czwartek, 2 lipca, o godz. 18. - Wezmą w nim udział kolekcjonerzy, zegarmistrzowie, którzy mają ogromną fachową wiedzę w tej dziedzinie - dodaje Agata Grzegorczyk - Wosiek.    Wystawa Tempus fugit - czas płynie... potrwa do końca września. 

0

2015-07-02Olsztyn
Sobotnie wycieczki po Elblągu
Bezpłatne "Soboty z przewodnikiem" organizują: Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK im. Ryszarda Gierzyńskiego i Urząd Miejski. - Pierwsze spotkanie odbędzie się w czasie Dni Elbląga - w sobotę, 27 czerwca - mówi Leszek Marcinkowski z PTTK-u. - Zbiórka pod Ratuszem Staromiejskim jest o godz. 10. Uczestnicy otrzymają karty, na której będą mogli zbierać potwierdzenia udziału. Najaktywniejsi spacerowicze mogą liczyć na nagrody i niespodzianki. Zostaną one wręczone 12 września, w czasie Święta Chleba.  Następne wycieczki będą zaczynać się, niezależnie od pogody, także o godz. 10 w umówionym miejscu i będą związane z zabytkami oraz historią miasta.  Oto program: 27 czerwca - Śladami dawnego Elbląga (miejsce zbiórki: Stare Miasto, pod Ratuszem Staromiejskim - przewodnik: Bogusław Warejko), 4 lipca - Szlakiem Fuldy przez Elbląg (miejsce zbiórki: zegar słoneczny na placu Dworcowym - przewodnicy: Karol Wyszyński i Leszek Marcinkowski), 11 lipca - Rejsem przez Elbląg (miejsce zbiórki: przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, przy ul. Wodnej - przewodnicy: Leszek Marcinkowski i Marek Płoski; ograniczona ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy + opłata 25 zł/ za osobę, tel. 55 641-12-96), 18 lipca - Ulica Królewiecka (miejsce zbiórki: przy Bramie Targowej - przewodnik: Brygida Gawron), 25 lipca - Vogelsang wczoraj i dziś (miejsce zbiórki: muszla koncertowa w Bażantarni - przewodnik: Jolanta Kałabun), 1 sierpnia - Elbląskie szpitale I poł. XX wieku (miejsce zbiórki: pętla tramwajowa przy ul. Saperów - przewodnik: Grzegorz Rembacz), 8 sierpnia - Elbląg w formie (miejsce zbiórki: dziedziniec Centrum Sztuki Galeria EL - przewodnik: Leszek Marcinkowski), 22 sierpnia - Harcerskim tropem (miejsce zbiórki: muszla koncertowa w Bażantarni - przewodnik: Jolanta Bulak), 29 sierpnia - Elbląskie tramwaje (miejsce zbiórki: zajezdnia tramwajowa przy ul. Browarnej - przewodnik: Karol Wyszyński), 12 września (sobota) - zakończenie "Sobót z przewodnikiem" - godz. 15, scena, Święto Chleba.  

0

2015-06-27Elbląg
10 wystaw na 10 lat Aresztu Sztuki
Dziesięć wystaw w dziesięciu różnych miejscach regionu (i nie tylko) przypomni dorobek grupy artystycznej Areszt Sztuki, która ma siedzibę w Olsztynie. Dwie pierwsze ekspozycje zostaną otwarte 25 czerwca.    Mówi Iwona Bolińska - Walendzik, prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Areszt Sztuki i koordynatorka projektu 10 wystaw na 10 lat Aresztu Sztuki:   "Nazwa Areszt Sztuki budzi kontrowersje. Ci, którym idea powstania stowarzyszenia jest obca, szukają wyjaśnienia w tym, że - jak więźniowie - twórcy są skazani… wewnętrznym przymusem, talentem na swoją sztukę. Stowarzyszenie powstało przede wszystkim po to, by promować regionalne przedsięwzięcia twórcze i integrować środowisko artystyczne. Ważnym celem naszych działań miały być też starania o powołanie Regionalnego Centrum Sztuki z siedzibą w obecnym areszcie śledczym w Olsztynie. Wszyscy zgadzają się, że areszt śledczy powinien zniknąć z centrum Olsztyna. I że w jego miejscu powinno stanąć coś bliskiego mieszkańcom (Marcin Szot, olsztyn.wm.pl, 2013.02.03). Ziarenko rzucone 10 lat temu przez Stowarzyszenie i jego założyciela Marka Świąteckiego kiełkuje. Temat wraca na wokandę, może znajdzie się inwestor, który choćby w części przyjmie pomysł zrealizowania Regionalnego Centrum Sztuki. Aktywnie będziemy w tym procesie uczestniczyć, bo uważamy, że sztuka kształtuje przestrzeń i świadomość społeczną. 10 lat w Areszcie Sztuki - całkiem długi wyrok. Dekada. Tyle czasu artyści z Warmii i Mazur związani są ze Stowarzyszeniem. W tym okresie podejmowaliśmy wiele inicjatyw artystycznych na rzecz artystów i mieszkańców naszego regionu. Od sześciu lat jesteśmy współwydawcą pisma kulturalno-literackiego Variart. Z inicjatywy i przy staraniu jednej z naszych członkiń, Elżbiety Bonieckiej - Milowicz, wykonana została makieta starówki olsztyńskiej z brązu. Realizowaliśmy wiele projektów, organizowaliśmy wystawy, koncerty, wydawaliśmy katalogi. Swoim udziałem wspieramy wydarzenia artystyczne takie, jak Jazzteaval w Dobrym Mieście. W projekcie Ameryka, Wenecja, Ruś (2014) chcieliśmy dotrzeć z naszą sztuką do małych miejscowości regionu - udało się. W Wenecji mieszkańcy bisowali podczas koncertu i częstowali nas swoimi wypiekami. Jesteśmy też inicjatorami wielu przedsięwzięć artystycznych o zasięgu międzynarodowym. Projekty: Kochajmy Warmię - prezentowaliśmy we Francji, Niemczech i Włoszech (2005-2007), Warmię i Lejre - w Danii (2009), Olsztyn w Wilnie - na Litwie (2009). Wszędzie tam, gdzie jesteśmy, chcemy przez nasze działania przybliżać sztukę. Do naszego Stowarzyszenia należy ponad 40 osób, wśród nich są artyści, ludzie kultury z Olsztyna i regionu. Większość z nas to uznani twórcy, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z dużym dorobkiem. W ciągu dziesięciu lat wiele osób przewinęło się przez Stowarzyszenie. Są tacy, którzy wspierają nas od początku, tak jak Elżbieta i Andrzej Fabisiakowie, charyzmatyczni ludzie kultury, inicjatorzy wielu przedsięwzięć kulturotwórczych, orędownicy artystów i sztuki, czy Krystyna Kurgan, która sama tworzy tkaninę artystyczną, ale wspiera nas swoją wiedzą z dziedziny finansów, czy Andrzej Kurowski, bez którego prawniczego doświadczenia nie przeprowadzilibyśmy żadnego walnego zebrania. 10 lat to również okres, w którym część członków opuściła nas z różnych przyczyn. W ubiegłym roku pożegnaliśmy Aleksandra Wołosa - rysownika, satyryka, malarza, rzeźbiarza samouka, który odszedł od nas w dniu, w którym miał otrzymać nagrodę Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego. Każdego roku pojawiają się nowe twarze, aktywność przechodzi z rąk do rąk. W 2015 roku przystąpili do nas: Danuta Krajewska, Piotr Kobrzyński i Wojciech Dzieszkiewicz. To najnowszy narybek, ale już bardzo aktywny.  10 lat w Areszcie Sztuki... Dobrze, gdy ludzie są razem, nawet jeśli skupieni pod tak kontrowersyjną nazwą. Razem jesteśmy bardziej widoczni, reprezentujemy środowisko artystyczne, tworzymy historię kulturalną Olsztyna i regionu."   Z okazji jubileuszu twórczość członków Aresztu Sztuki zostanie pokazana w galeriach w Olsztynie, Nidzicy, Elblągu, Głotowie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Ornecie, Ostrołęce i Bartoszycach. Wernisaż w Galerii Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbędzie się 25 czerwca o godz. 17. Drugi wernisaż - tym razem w Pracowni Graficznej Wojciecha Dzieszkiewicza - jest tego samego dnia o godz. 18.   Następne wystawy zaplanowano na: lipiec - wrzesień (Galeria pod Belką, Nidzica), wrzesień (Galeria Lidzbarskiego Domu Kultury, Lidzbark Warmiński i Galeria Obora w Głotowie), październik (Galeria Art-Nova, Orneta i Galeria Bartoszyckiego Domu Kultury), listopad (Galeria Spatium Novum, Elbląg), luty 2016 roku (Galeria Ostrołęka) oraz maj 2016 roku (Galeria Centrum Biblioteczno-Kulturalne, Dobre Miasto). 

0

2015-06-25Olsztyn
Ekslibris - mały wielki znak
Znak własności egzemplarza książki ma wielowiekową i ciekawą historię, zwłaszcza że często jest formą wyrazu artystycznego. Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni artyści? Od 1963 roku Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje międzynarodowe biennale ekslibrisu. To najstarsza tego rodzaju impreza na świecie. Do 30 września można obejrzeć pokłosie 25. edycji konkursu. Na wystawie znalazło się 300 najlepszych znaków własności książek, wykonanych przez 140 artystów z 29 krajów Europy, Azji i obu Ameryk. Ekspozycję można oglądać w dawnym kościele św. Wawrzyńca na Przedzamczu. Wstęp jest wolny. 

0

2015-06-07Malbork
Warmia i Mazury cudem literatury (konkurs)
Do 30 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie trwa internetowy, cykliczny konkurs pt. "Warmia i Mazury cudem literatury". Na początku każdego miesiąca na stronie internetowej WBP pojawia się pytanie o osobę, wydarzenie lub miejsce związane z regionem Warmii i Mazur, a opisane w jednej z książek, które biblioteka ma w swoich zbiorach. Publikacji w jakiś sposób związanych z naszym regioniem powstało oczywiście wiele, ale na potrzeby konkursu organizator wybrał 19 pozycji, z którymi mogą być związane pytania. Są wśród nich utwory: Krzysztofa Beśki (Ornat z krwi), Tomasza Białkowskiego (Drzewo morwowe), Przemysława Borkowskiego (Hotel Zaświat), Kazimierza Brakonieckiego (Polak, Niemiec i Pan Bóg), Tomasza Cichockiego (Zew oceanu: 312 dni samotnego rejsu dookoła świata), Katarzyny Enerlich (Kwiat Diabelskiej Góry), Pawła Jaszczuka (Akuszer śmierci), Małgorzaty Kalicińskiej (Dom nad rozlewiskiem), Aleksandra Krempecia (Trójkąt męski z sierścią w tle), Katarzyny Leżeńskiej (Kamień w sercu), Sebastiana Miernickiego (Operacja „Królewiec"), Zygmunta Miłoszewskiego (Gniew), Filipa Onichimowskiego (Człowiek z Palermo), Kazimierza Orłosia (Dom pod Lutnią), Wacława Radziwinowicza (Gogol w czasach Google’a), Piotra Sendera (Po drugiej stronie cienia), Tomasza Stężały (Kapitanowie 1941), Marty Syrwid (Bogactwo) i Jakuba Żulczyka (Ślepnąc od świateł). Regulamin i wszelkie informacje są na stronie wbp.olsztyn.pl/cudliteratury  .

0

2015-05-04Olsztyn
MENU


 

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 358729

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.