Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Imprezy

Aktualne imprezyDataMiasto
Niebo Oskara Kolberga, czyli Noc Muzeów w Olsztynku
Niebo Oskara Kolberga, lądowanie na księżycu, nakręcony właśnie w olsztyneckim skansenie film Juliusza Machulskiego Kołysanka i potańcówka pod gwiazdami - Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na Europejską Noc Muzeów.   W sobotę, 16 maja, pomiędzy godz. 20 a 24 Muzeum Budownictwa Ludowego odwiedzi mobilne planetarium, dzięki któremu będzie można obejrzeć niebo z czasów Oskara Kolberga, a także poznać wierzenia dotyczące księżyca i jego wpływu na życie ludzi.  Po pokazie każdy będzie mógł spojrzeć na księżyc przez lunetę i lornetki oraz zobaczyć... lądowanie na księżycu. Elementów ludowości nie zabraknie w czasie potańcówki pod gwiazdami - do tańca zagra Kapela Ludowa Śparogi z Olsztynka. A w plenerowym kinie w amfiteatrze zostanie pokazany film Juliusza Machulskiego. - Oskar Kolberg był polskim kompozytorem, a przede wszystkim wybitnym folklorystą o najbogatszym w Europie dorobku naukowym, ilustrującym wierny obraz XIX-wiecznej kultury i sztuki ludowej - przypomina Robert Waraksa z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku. - Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Od tamtego czasu impreza zyskała wielką popularność i dziś przygotowywana jest w wielu miastach Europy. Nasze muzeum włącza się do niej po raz czwarty.

0

2015-05-16Olsztynek
Niemiecka sztuka współczesna
Od 14 maja do 6 czerwca Galeria "Ślad" Ełckiego Centrum Kultury zaprasza na wystawę "Niemiecka sztuka współczesna".    Axel Dick, Johnny Friedlaender, Peter Keil, Jurgen Peters, Oliver Priebe, Peter Schlangenbader, Doreen Schmidt i Jorg Wolf to przedstawiciele młodszego i średniego pokolenia twórców zza zachodniej granicy. Tworzą głównie w Berlinie, także w Hamburgu, Lipsku, Weimarze i Brunszwiku. "Wystawa pt. Niemiecka sztuka współczesna" przedstawia sztukę znaczących artystów, tworzących współczesną niemiecką scenę artystyczną. (...) Wykorzystują [oni - red.] różnorodne media: film, fotografię, rzeźbę, malarstwo, grafikę, kolaże i asemblaże. Poprzez swoją sztukę wyrażają emocje. Ich prace są niezwykle ekspresyjne, o silnie nasyconych kolorach. Zapraszają tym samym widzów do interpretacji tego, co nas otacza. Artyści z Niemiec nie reprezentują żadnego jednolitego stylu ani wspólnych poglądów artystycznych. Dzieła przez nich wykonane figurują w nurtach jakże całkowicie sobie przeciwstawnych: pop-art, op-art, konstruktywizm, taszyzm, surrealizm, neoekspresjonizm i punk-art. Jest niemożliwe, aby artyści urodzeni i żyjący w innym obszarze kulturowym myśleli, czuli i przeżywali i doświadczali świata identycznie jak my, pomiędzy Wisłą a Bugiem. Do naszych zachodnich sąsiadów jest blisko i jednocześnie czasami tak szalenie daleko" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 14 maja, o godz. 17. Wstęp na wystawę jest wolny.

0

2015-05-14Ełk
Warmia i Mazury cudem literatury (konkurs)
Do 30 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie trwa internetowy, cykliczny konkurs pt. "Warmia i Mazury cudem literatury". Na początku każdego miesiąca na stronie internetowej WBP pojawia się pytanie o osobę, wydarzenie lub miejsce związane z regionem Warmii i Mazur, a opisane w jednej z książek, które biblioteka ma w swoich zbiorach. Publikacji w jakiś sposób związanych z naszym regioniem powstało oczywiście wiele, ale na potrzeby konkursu organizator wybrał 19 pozycji, z którymi mogą być związane pytania. Są wśród nich utwory: Krzysztofa Beśki (Ornat z krwi), Tomasza Białkowskiego (Drzewo morwowe), Przemysława Borkowskiego (Hotel Zaświat), Kazimierza Brakonieckiego (Polak, Niemiec i Pan Bóg), Tomasza Cichockiego (Zew oceanu: 312 dni samotnego rejsu dookoła świata), Katarzyny Enerlich (Kwiat Diabelskiej Góry), Pawła Jaszczuka (Akuszer śmierci), Małgorzaty Kalicińskiej (Dom nad rozlewiskiem), Aleksandra Krempecia (Trójkąt męski z sierścią w tle), Katarzyny Leżeńskiej (Kamień w sercu), Sebastiana Miernickiego (Operacja „Królewiec"), Zygmunta Miłoszewskiego (Gniew), Filipa Onichimowskiego (Człowiek z Palermo), Kazimierza Orłosia (Dom pod Lutnią), Wacława Radziwinowicza (Gogol w czasach Google’a), Piotra Sendera (Po drugiej stronie cienia), Tomasza Stężały (Kapitanowie 1941), Marty Syrwid (Bogactwo) i Jakuba Żulczyka (Ślepnąc od świateł). Regulamin i wszelkie informacje są na stronie wbp.olsztyn.pl/cudliteratury  .

0

2015-05-04Olsztyn
MENU


 

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 359117

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.