Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Galeria

Data dodania: 14.03.2016 09:22 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Tomasz Misiuk
Studenci z Torunia poznawali digitalizację - zobacz zdjęcia!

11 marca Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu gościła Koło Naukowe Studentów Konserwatorstwa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Regionalna Pracownia Digitalizacji działa w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Jako pierwsza w regionie archiwizuje eksponaty w technice 3D.

- Studenci przyjechali do Elbląga, żeby obejrzeć naszą Pracownię - mówi Urszula Jatkowska ze Światowida. - Zaprezentowaliśmy im działanie skanerów, poznali etapy pracy nad obiektem 3D, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których ćwiczyli obróbkę materiałów pozyskanych ze skanerów.

Później spotkali się z prof. Marią Lubocką - Hoffmann, z którą rozmawiali o retrowersji. Pani profesor swoją działalność konserwatorską rozpoczynała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. W latach 1975-2002 pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu. W tym okresie opracowała autorskie programy konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilka programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast (w tym Starego Miasta w Elblągu). Profesor w rozmowie z przyszłymi konserwatorami podkreślała, że w tej profesji istotna jest konsekwencja i umiejętność obrony swoich racji.

- Korzystając z okazji, że udało nam się zaprosić panią profesor do Światowida, zorganizowaliśmy spotkanie również dla uczniów elbląskich liceów - dodaje Urszula Jatkowska.

Prof. Maria Lubocka - Hoffmann opowiedziała o powojennej odbudowie miast, szczególnie tej realizowanej na Ziemiach Odzyskanych, na których po II wojnie światowej było około 300 miast zniszczonych średnio w 55%. Około 30 miast do dziś nie doczekało się odbudowy. Przedstawiając cztery etapy powojennej renowacji ośrodków miejskich, szczególnie podkreśliła etap czwarty, który osobiście realizowała - tzw. retrowersję - w Elblągu.

Po wykładzie studenci zwiedzili elbląską starówkę.

Wszelkie prawa do galerii zdjęć są zastrzeżone. Publikowanie galerii w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.
Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12173
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 667462

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.