Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Galeria

Data dodania: 17.03.2016 08:41 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i Dziedzictwo Autor:Tomasz Misiuk
Ludwig Passarge, człowiek stąd - zobacz zdjęcia!

14 marca w elbląskim Światowidzie odbyło się spotkanie poświęcone książce Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856. Fotoreportaż Tomasza Misiuka.

Jak mówi gość spotkania - redaktor książki, historyk, dziennikarz i podróżnik Jacek Borkowicz, Ludwig Passarge urodził się kilkadziesiąt kilometrów od Elbląga i te tereny były mu bliskie. Dokładnie 150 lat temu wybrał się na niezwykłą wyprawę po swoim regionie, a wrażenia z niej postanowił spisać. Opisał m. in. wały, wierzby, równiny, ludzi i to, w jaki sposób w przeszłości kształtowali oni Żuławy.  

- Polskie tłumaczenie jest pierwszym pełnym wydaniem dzieła Ludwiga Passarge. Wcześniej było ono prezentowane po niemiecku, ale we fragmentach. Jest to więc pierwsze pełne wydanie i to przygotowane  w okrągłą rocznicę podróży wokół ujścia Wisły - wskazuje redaktor.  - Możliwość opracowania tego tekstu od strony filologicznej, literackiej i historycznej była dla mnie przygodą, ponieważ jest to książka wyjątkowa. Ludwig Passarge był kimś więcej, niż literatem, był człowiekiem przygody. Rozległa wiedza o kulturze klasycznej i wyczucie ducha Północy pozwoliły mu połączyć to, co najcenniejsze w naszej kulturze, czyli śródziemnomorskie, z tym, co bałtyckie i z tym, co gdańskie, i elbląskie. Aby zobaczyć, jak sobie poradził z tym człowiek, który żył 150 lat temu, ale pisze o rzeczach ponadczasowych, warto nabyć tę książkę.  

Ludwig Passarge urodził się w 1825 roku w dawnych Prusach Wschodnich - w Wolittnick (obecnie: Primorskoje, Rosja), w powiecie Heiligenbeil (Mamonowo). Zmarł w 1912 roku w zachodnich Niemczech. Był podróżnikiem, pisarzem, tłumaczem, wydawcą i sędzią - z wykształcenia prawnikiem. 

Na miejscu można było kupić książkę Ludwiga Passarge oraz inne publikacje dotyczące Żuław i Powiśla. Wydarzenie zorganizowali: Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i Wydawnictwo Oskar. 

Wszelkie prawa do galerii zdjęć są zastrzeżone. Publikowanie galerii w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.
Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12064
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 659491

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.