Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Galeria

Data dodania: 31.03.2014 16:36 Miasto:Region Kategoria:Etnografia Autor:Kamila Landowska
Żuławskie domy podcieniowe. Wyprawa trzecia - zobacz zdjęcia!

26 marca wyruszyliśmy na Żuławy, kontynuując dokumentowanie domów podcieniowych w ramach projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych. Tym razem pogoda nam dopisała, a że drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści, udało nam się wypatrzyć wyjątkowy budynek, który nie został dotąd opisany w fachowej literaturze. Dom, o którym mowa, stoi w Lubieszewie i pochodzi z 1747 roku...

Pierwszy przystanek na trasie zrobiliśmy tuż za Nowym Dworem Gdańskim w miejscowości Orłowo. Można tam zobaczyć kilka budynków z podcieniem. Nas szczególnie zainteresował budynek w trakcie remontu. Mogliśmy zaobserwować, w jaki sposób wykorzystuje się stary, zabytkowy materiał, a kiedy konieczne jest wykorzystanie nowego budulca.

Dalej dojechaliśmy do Lubieszewa, gdzie przy szosie stoi dom podcieniowy, zadbany, w miarę możliwość mieszkańców odnawiany, z chrakterystycznymi zielonymi okiennicami i drzwiami.

Tym razem pogoda nam dopisała, a że drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści, udało nam się wypatrzyć wyjątkowy budynek, który nie został dotąd opisany w fachowej literaturze. Dom, o którym mowa, stoi w Lubieszewie i pochodzi z 1747 roku. Zamieszkuje go jedna rodzina, prowadząca gospodarstwo rolne. Mieszkańcy domu pozwolili nam na dokumentację fotograficzną na zewnątrz budynku, z czego chętnie skorzystaliśmy.

Następnie odwiedziliśmy Jeziernik i Gniazdowo, ale na dłużej zatrzymaliśmy się w Nowej Cerkwi. Tu mieliśmy okazję poznać właściciela jednego z domów, który oprowadził nas po swoim gospodarstwie, opowiedział o dziejach domostwa i zaprosił nas do środka, pokazując wnętrze domu.

Kolejny przystanek na trasie odbył się w Nowym Stawie. To niewielkie miasto zauroczyło nas swoim klimatem, rynkiem, kamieniczkami. Natomiast dom podcieniowy w Nowym Stawie pełni funkcję sklepu oraz mieszkania właścicieli.

Na najbardziej niesamowity z dotychczas odwiedzonych przez nas domów trafiliśmy w Marynowach. Okazały, piękny dom jest w trakcie renowacji. Z zewnątrz wygląda wspaniale, w środku prace trwają. Wszędzie widać troskę i pasję właścicieli. Budynek ma ciekawą, nieźle udokumentowaną historię. Jak usłyszeliśmy, w planach jest udostępnienie go zwiedzającym, w tym dzieciom i młodzieży.

Wszelkie prawa do galerii zdjęć są zastrzeżone. Publikowanie galerii w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.
Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10962
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 448263

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.