Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Galeria

Data dodania: 28.02.2014 15:08 Kategoria:Historia i Dziedzictwo Autor:Robert Dubaj
Bitwa o Tczew - zobacz zdjęcia!

W przeddzień 207. rocznicy zdobycia Tczewa przez wojska gen. Dąbrowskiego nad miastem i pobliskimi polami zagrzmiały salwy armat, palby muszkietów i komendy dowódców. Rozpoczęła się bitwa o Tczew. 

Wehikuł czasu Fabryki Sztuk zabrał zgromadzonych, uczestników i widzów, w okres wojen napoleońskich. Wszyscy stali się świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonaparte, w skład której wchodziły również polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wyzwalającej Tczew z rąk pruskich. Już po raz czwarty Historia wraz z rekonstruktorami wróciła do miasta. 

Około 120 pasjonatów przeszłości z różnych stron kraju przybyło na barwną imprezę, która odbyła się w sobotę, 22 lutego. Udział wzięło 16 grup rekonstrukcyjnych i cztery armaty.

W godzinach popołudniowych oddziały obu armii zgrupowane w Fabryce sztuki przemaszerowały ulicami miasta na starówkę. Tam nastąpiło tradycyjne bratanie się z ludnością cywilną, która mogła podziwiać musztrę, rozmawiać z rekonstruktorami, dotknąć broni czy wyposażenia, które ani trochę nie odbiegało do oryginałów sprzed 200 lat.

Przepiękna, słoneczna pogoda stworzyła iście sielski klimat. Po godzinnym spotkaniu z mieszkańcami grupy wojska udały się w miejsce bitwy, czyli przed dawne mury miejskie. 

Po obu stronach stanęły „wrogie” armie. I zaczęło się… Ostrzał artyleryjski, działania zaczepne oddziałów jegrów były preludium do głównej części. Starcia poszczególnych pododdziałów w barwach francuskich, pruskich, rosyjskich i polskich wyglądały z daleka jak kwiaty na kolorowej łące.

Zgodnie z historycznym scenariuszem, oddziały polskie w generalnym szturmie wdarły się do miasta. Bitwa rozgorzała na wąskich uliczkach. Dochodziło do walk wręcz.

Po zdobyciu wściekle bronionego przez oddziały pruskie ostatniego punktu oporu w rejonie kościoła, nastąpiło honorowe poddanie się wojsk broniących miasta i zakończenie pokazu. 

Największy zachwyt wzbudziły pokazy z użyciem muszkietów i armat. Dramaturgię zmagań wojennych potęgowały efekty pirotechniczne. Ta namiastka działań przeniosła wszystkich w barwny świat historii, kolorowych mundurów, ubiorów i wiernie odtworzonego uzbrojenia. 

Dzięki pasji sporej grupy zapaleńców - odtwórców okresu wojen napoleońskich każdy mógł na swój sposób przeżyć tę „żywą lekcję historii”. Było to wspaniałe widowisko, które "podało" historię w sposób atrakcyjny, niesztampowy i bez akademickiego zadęcia. 

Podczas inscenizacji o życiu żołnierskim i bitwie o Tczew z 1807 roku opowiadał dr Andrzej Nieuważny, specjalizujący się w dziejach epoki napoleońskiej.

 

Organizatorem imprezy była Fabryka Sztuki w Tczewie.

Wszelkie prawa do galerii zdjęć są zastrzeżone. Publikowanie galerii w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.
Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 632637

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.