Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Galeria

Data dodania: 21.02.2014 15:50 Miasto:Orneta Kategoria:Wydarzenia Autor:Robert Dubaj
Modelarski narybek mile widziany - zobacz zdjęcia!

6 i 7 września w Ornecie odbędzie się II Festiwal Modelarski. To dobra okazja, by modelarstwem - już teraz - zainteresować młodych mieszkańców miasteczka.

Taką próbę podjęli organizatorzy spotkania dla uczniów szkół podstawowych nr 1 i 4, które odbyło się w środę. Za sprawą instruktorów modelarstwa młodzi ludzie poznali tajniki wykonania perfekcyjnie sklejonych modeli (był wśród nich samolot ze skrzydłami o rozpiętości prawie dwóch metrów), obejrzeli pokaz multimedialny i publikacje, usłyszeli ciekawostki dotyczące historii prezentowanych eksponatów. Mogli również zadawać pytania. Dotyczyły one np. tego, gdzie jest najbliższy sklep modelarski, czy jak malować pojazdy, aby wyglądały jak prawdziwe.

- Pokazy prowadził Maciej Bedyński, który od prawie 30 lat każdą wolną chwilę poświęca modelarstwu. Z ogromną pasją opowiadał o trudnej sztuce budowy modeli, od potężnych pancerników, samolotów, po cudowne figurki - postacie - relacjonuje współpracujący z eŚwiatowid.pl Robert Dubaj, jeden z organizatorów spotkania. - Niesamowite opowieści przeniosły młodą publiczność w magiczny świat Podróży Guliwera - w wydaniu modelarskim. Ciepła atmosfera przyczyniła się do tego, że spora grupa osób wyraziła chęć bliższego poznania tej dziedziny. Ich postawa i entuzjazm utwierdziły nas w przekonaniu o konieczności reaktywacji modelarstwa, które było obecne w Ornecie jeszcze w latach 70.. Pierwszym krokiem był ubiegłoroczny Festiwal Modelarski O Puchar Orneckiego Smoka. Impreza zyskała uznanie w oczach modelarzy i lokalnej społeczności, która tłumnie przybyła podziwiać wystawione modele czy regaty na jeziorze. Druga edycja festiwalu odbędzie się we wrześniu.
Co ciekawe, największe zainteresowanie młodych uczestników spotkania wzbudziło... lotnictwo. 
- Cóż, można śmiało powiedzieć, że prawie każda tutejsza rodzina lotnictwo ma we krwi - zauważa Robert Dubaj. - W latach 50. i 60. w Ornecie stacjonował 29. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Piloci z tej jednostki zdobywali najwyższe miejsca w zawodach lotniczych. Po pułku pozostały wspomnienia i nieczynne lotnisko, o którego reaktywację zabiega grupa mieszkańców i przyjaciół Ornety.

Wszelkie prawa do galerii zdjęć są zastrzeżone. Publikowanie galerii w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.
Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12203
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 673037

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.