200 osób reprezentowało województwo warmińsko-mazurskie na 5. Kongresie Kobiet w Warszawie. W najważniejszym i największym w Polsce wydarzeniu dotyczącym spraw kobiet, mężczyzn i życia społecznego wzięli udział: para prezydencka, premier Donald Tusk, przedstawiciele świata nauki, kultury, biznesu i polityki.
W dwudniowym kongresie uczestniczyło około 8 tysięcy osób, głównie kobiet, także z zagranicy (przyjechały np. działaczki na rzecz praw człowieka z Afganistanu i Kuwejtu). Było również wielu mężczyzn, wśród nich prezydent i premier RP, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz oraz ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström, który od lat angażuje się w sprawy równouprawnienia kobiet i mężczyzn.
Program wydarzenia, które odbyło się w Pałacu Kultury i Nauki, był niezwykle bogaty. Znalazło się w nim pięć sesji plenarnych, 25 paneli równoległych, warsztaty oraz międzynarodowe spotkania ministrów przy tzw. okrągłych stołach. W Parku Kobiet w kuluarach swoje stoiska miało ponad 100 wystawców, m.in. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, organizacje kobiece, zajmujące się problematyką równościową, rodziną, a także miasta. Elbląski Urząd Miejski promował kampanię Obudź wrażliwość, która ma zwrócić uwagę opinii publicznej na konieczność tworzenia przestrzeni miejskiej przyjaznej dzieciom i uwrażliwić na potrzeby kobiet w ciąży.
Kongres kobiet to także wydarzenia artystyczne. Jednym z nich był pokaz filmu Dzień kobiet w reżyserii Marii Sadowskiej. Scenariusz był inspirowany głośnymi procesami byłych pracownic wielkich sieci handlowych. A recital Marii Sadowskiej zakończył w sobotę cały zjazd.
Województwo warmińsko-mazurskie reprezentowała 200-osobowa grupa mieszkanek i mieszkańców m.in. Jegłownika, Markus, Tolkmicka, Braniewa, Olsztyna i Elbląga. Były w niej m.in. uczennice elbląskich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej - Medyka.
Delegacja ubrana w czerwone koszulki z nazwami miejscowości oraz przekreślonym hasłem szklany sufit wyróżniała się w tłumie uczestniczek i uczestników kongresu, była widoczna zarówno w czasie obrad w Sali Kongresowej, jak i podczas paneli tematycznych oraz w kuluarach. Przedstawicielki warmińsko-mazurskiego były organizatorkami panelu Państwo partnerem osoby niepełnosprawnej. Wyjazd delegacji dofinansowały władze województwa, Elbląga i elbląskiego browaru.
Również wczoraj przez Warszawę przeszła doroczna Parada Równości. Trasę zaplanowano tak, że pochód dotarł pod Pałac Kultury na zakończenie Kongresu Kobiet i uczestnicy kongresu mogli dołączyć do około 8 tys. osób, które przemaszerowały ulicami stolicy. Warto zauważyć, że kongresowi i paradzie towarzyszyły tym razem podobne hasła: partnerstwa, solidarności, różnorodności i równouprawnienia.