Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.06.2024 09:32 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Co spakować do walizki?

Po dwóch latach wystawa „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” zostanie zamknięta. Zanim to jednak nastąpi, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza jeszcze w piątek, 14 czerwca na zwiedzanie kuratorskie z dr. Tomaszem Glinieckim oraz na wykład „Ludzie i rzeczy. Co spakować do walizki? Doświadczenie elblążan z lat 1945-1949” dr Hanny Witkowskiej-Barvenavy. Wstęp wolny.

W piątek, 14 czerwca wystawę multimedialną, zlokalizowaną na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie można oglądać od godz. 9.00 do 20.00 (bez konieczności wcześniejszej rezerwacji). To dzień otwarty, kiedy specjaliści z Regionalnej Pracowni Digitalizacji będą opowiadać o wystawie, treściach merytorycznych, ale również technicznych. Będzie także można przez cały dzień korzystać z aplikacji VR „Powojenne atelier”, w której to wcielamy się w pomocnika elbląskiego fotografa.

Po południu, na godzinę 17.00 zaplanowano zwiedzanie kuratorskie z autorem koncepcji wystawy dr. Tomaszem Glinieckim. Oprowadzi on gości po wystawie otwartej już niemal po raz ostatni – uroczyste zamknięcie wystawy planowane jest na następny dzień. W sobotę, 15 czerwca o godz. 9.00 odbędzie się spacer po Elblągu Tropem pionierów z przewodniczką – Małgorzatą Światkowską, a o godz. 10.00 ostatnie zwiedzanie wystawy i jej wyłączenie.

A jeszcze w piątek, 14 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się wykład dr Hanny Witkowskiej- Barvenavy pt. „Ludzie i rzeczy. Co spakować do walizki? Doświadczenie elblążan z lat 1945-1949”.

W czasie wykładu będzie można posłuchać odpowiedzi na m.in. takie pytania: Ludzie. Kto przyjeżdżał do Elbląga po 1945 r.? Jakie były główne przyczyny wyjazdu z Ukrainy, Białorusi, Litwy do Elbląga, Warmii i Mazur po 1944-1945 r.?  Rzeczy. Co wkładali uchodźcy do kufra i walizki kiedy wyjeżdżali z Ojczyzny, swoich domów na zawsze? Jakie rzeczy przywozili przybysze z różnych państw do Elbląga? Jakie rzeczy przybysze mogli znaleźć w domach poprzednich elblążan? Jak zmieniła się symbolika, znaczenie przywiezionych rzeczy z biegiem czasu? Jak powiązane są rzeczy i tożsamość?

Wystawa „Oswoić miasto” ma charakter multimedialny – do prezentacji zagadnień związanych z powojennymi losami Elbląga wykorzystane zostały stoły multimedialne, piramidy holograficzne, rzutniki, podłoga multimedialna czy makieta. Można ją zwiedzać w sposób tradycyjny, oglądając i czytając przygotowane materiały lub za pomocą aplikacji. Na wystawie prezentowane są archiwalne fotografie i filmy – kroniki, pokazujące Elbląg przedwojenny i podczas przejścia Armii Czerwonej, wspomnienia ludzi, którzy znaleźli się w mieście chwilę po wyzwoleniu, sprzęty, których używali elbląscy pionierzy. Jest również mapa, na której odnaleźć można nazwy ulic przedwojennych, z czasów PRL-u i obecne. Wszystko to tworzy klimat wejścia w świat sprzed niemal 80 lat i możliwość przyjrzenia się mu bliżej, dzięki nowej technologii.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12215
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11857159

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.