Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.04.2024 08:00 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Sierociniec Fundacji św. Józefa na wystawie w Lidzbarku Warmińskim

W połowie XIX wieku, po drugiej fali epidemii cholery, na Warmii pozostało kilkaset sierot. Adela von Berg z majątku Borki Wielkie k. Biskupca, pisze petycję do królowej pruskiej z prośbą o powołanie katolickiego zakładu opiekuńczego dla sierot, przeznacza na ten cel 2000 talarów. I tak na zamku w Lidzbarku powstał sierociniec, jego historię opowiadać będzie wystawa - "Sierociniec Fundacji św. Józefa w lidzbarskim zamku, 1859-1932". Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia o godzinie 16:00.

Sprawę oraz fundusze przekazano biskupowi warmińskiemu Józefowi Ambrożemu Geritz, który zaproponował na miejsce powołania sierocińca nieużytkowany wówczas lidzbarski zamek wraz z przynależnym mu ogrodem. Zgodę stolicy apostolskiej uzyskano 6 sierpnia 1855 roku. Prace adaptacyjne pod kierunkiem Edwarda Jestera przeprowadzono w latach 1857-59, a fundusze na ten cel uzyskano od darczyńców oraz samego biskupa Geritza.

W celu prowadzenia sierocińca powołano Fundację św. Józefa, opiekę nad dziećmi miały sprawować szarytki − Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. W 1859 roku przyjęto pierwszych wychowanków, w 1890 roku było ich już 142, dziewczynek i chłopców. Sierociniec był placówką opiekuńczo-szkolno-zdrowotną. Dzieci otrzymywały jedzenie, ubranie, a także możliwość nauki elementarnej, jak czytanie, pisanie i roboty ręczne, pomagały także w ogrodzie i gospodarstwie. Zatrudniono kapelana i nauczycieli.

Szpital dla dzieci prowadzono w latach 1862 - 1877. Wychowaniem i edukacją do 1875 roku zajmowały się siostry szarytki, po kasacji klasztoru, w 1886 roku biskup Andrzej Thiel powierzył prowadzenie sierocińca siostrom katarzynkom z klasztoru w Lidzbarku.

Prace restauratorskie zamku prowadzone w latach 1927-1936, zakładały powstanie w zamku Muzeum Regionalnego. Sierociniec potrzebował nowego miejsca. W 1932 roku zakład przeniesiono do nowo wybudowanego gmachu przy obecnej ul. Leśnej 11, gdzie funkcjonował aż do końca stycznia 1945 r., kiedy siostrom katarzynkom udało się ewakuować z grupą około 150 dzieci na północ Niemiec. W 1946 roku w dawnym budynku Sierocińca został uruchomiony Dom Dziecka, przemianowywany, dziś funkcjonuje pod nazwą Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

Adaptacja zamku na potrzeby sierocińca i szpitala

Eduard Jester (1791−1870), architekt osiadły w Lidzbarku Warmińskim, był urzędnikiem pruskiej administracji budowlanej, dobrze znał i cenił architekturę lidzbarskiego zamku. Jego pomiary i rysunki wykorzystał Ferdinand von Quast w pierwszym albumie o gotyckiej architekturze na Warmii (Denkmale der Baukunst im Ermeland, Berlin 1852). Biskup Józef Geritz zlecił Jesterowi wykonanie projektu adaptacji zamku na potrzeby sierocińca i kierownictwo nad pracami budowlanymi. Architekt świadomy szczególnych walorów gotyckiej architektury zamku, starał się ochronić jego zabytkowy charakter. Prace przeprowadzono w latach 1856−1859, adaptacja nie objęła piętra reprezentacyjnego, przyziemia i piwnic, a konieczne przekształcenia w niewielkim stopniu ingerowały w oryginalną substancję budowli.  Lidzbarski zamek dzięki tak przeprowadzonej adaptacji do nowej funkcji, przetrwał i zachował autentyczną, gotycką architekturę.

Oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie "Sierociniec Fundacji św. Józefa w lidzbarskim zamku, 1859-1932" odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 16:00, podczas Uroczystego zakończenie projektu „Konserwacja i restauracja XIV- wiecznego zamku w Lidzbarku".

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Andrzej Rzempołuch.

Projekt Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury
gotyckiej w Polsce - III etap” dofinansowany ze środków MF EOG, ze środków budżetu państwa oraz współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12160
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11673366

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.