Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.04.2024 08:36 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Perła gotyckiej architektury w Polsce

W najbliższą sobotę, 20 kwietnia w lidzbarskim zamku odbędzie się uroczystość zakończenia projektu:
"Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły
architektury gotyckiej w Polsce – III etap”.

W finałowym etapie projektu odrestaurowane zostały między innymi mury oporowe okalające zamek, zrekonstruowano zamkowy most oparty na średniowiecznych filarach. Przywrócono historyczne brzmienie organom piszczałkowym w zamkowej kaplicy. W suchej fosie odtworzono ogrody biskupie, które w okresie nowożytnym, a szczególnie za czasów biskupa Ignacego Krasickiego, zasłynęły w Prusach i Rzeczpospolitej. Do celów wystawienniczych zaadoptowano także powierzchnie w dawnej kuchni oraz podziemia zamkowe.

Na odwiedzających w tym dniu gości czeka mnóstwo atrakcji, w programie między innymi:
Warsztaty edukacyjne:
11:45-12:45 "Kuchnia zamkowa"
13:00-14:00 "Cicha większość"
14:00-15:00 "Kuchnia zamkowa"
14:00-15:00 "Warsztaty ogrodnicze"
15:00-16:00 "Cicha większość"
16:00-17:00 "Kuchnia zamkowa"

Zapisy pod nr tel. 89/767 21 11

14:00 - Koncert organowy w kaplicy zamkowej – prof. Krzysztof Urbaniak
14:00 – 17:00 - Fechtschule - pojedynki na broń mieszaną - dziedziniec
14:30 – 15:30 - Pokaz tańca dworskiego – wielki refektarz
17:00 – 18:00 - Teatr "Dyariusz z Hailsberga" reżyseria Agata Skowrońska, aktorzy: Alicja Kochańska, Marcin Kiszluk i Tadeusz Krenc
Pokaz mody "Kolory Warmii" Małgorzaty Wędrowskiej
Wydarzenie uświetnią:
Katarzyna Dedo – wokal
Katarzyna Sznitkowska - skrzypce
15:00-17:00 - Oprowadzania kuratorskie po nowych wystawach:
15:00 - "W zamkowej kuchni" kurator: Dominika Kałabun-Nakielska
15:30 - Podziemia lidzbarskiego zamku - nowe ścieżki archeologiczne"  kurator: Damian Zawada16:00 - "Sierociniec Fundacji św. Józefa w lidzbarskim zamku, 1859-1932"  kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec
16:30 - "Cicha większość. Służba na zamku biskupim w Lidzbarku Warmińskim" kurator: Anna
Malinowska

Wystawa „Cicha Większość” pozwoli zwiedzającym zagłębić się w życie codzienne na zamku biskupa w XVIII wieku. Przedstawimy reprezentantów osób będących „na służbie” biskupa, od czeladzi po pisarzy, artystów i rzemieślników.

Ekspozycja stanowi część zwyczajnego szlaku zwiedzania oraz jeden z głównych punktów nowej ścieżki edukacyjnej. Prezentowane są na niej zabytki związane z codziennymi obowiązkami służby pałacowej.

Wystawa „W zamkowej kuchni”
Od zawsze, nie tylko w średniowieczu jedzenie spełniało ważną rolę społeczną, polityczną i religijną – posiłki wyznaczały rytm dnia, zachowanie postu mówiło o religijności, a wykwintne uczty były okazją do knucia intryg i zawierania sojuszy. W zamkach i pałacach urządzano specjalne pomieszczenia przeznaczone na kuchnię, piekarnię czy browar. Były to wnętrza, które służyły jedynie do gotowania, nie przechowywano w nich naczyń i produktów spożywczych – do tego celu służyły piwnice i spiżarnie. Przez jakiś czas, po ukończeniu budowy zamku w Lidzbarku Warmińskim, w pomieszczeniu późniejszej kuchni, funkcjonowała szkoła dla chłopców, a kuchnia mieściła się wówczas w skrzydle północnym. W połowie XV wieku przeniesiono ją w docelowe miejsce, gdzie funkcjonowała przez prawie 500 lat. W tym samym czasie w skrzydle północnym urządzono piekarnię i browar.

Mimo zmieniających się czasów, kuchnia stale obsługiwała od 100 do 250 osób mieszkających na
zamku. Z zachowanych opisów stworzonych przez mieszkańców i gości zamku wiemy, jak zmieniały się jego wnętrza. Podczas ostatnich prac konserwatorskich odkryto zarys dawnego paleniska, okopcone ściany olbrzymiego kuchennego komina używanego od czasów Sierocińca, niewielkie fragmenty poprzednich podłóg i betonową posadzkę z korytkiem ściekowym z połowy XIX wieku. Te odkrycia potwierdzają, że kuchnia lidzbarska przechodziła przemiany i była stale unowocześniana.
Dzisiaj pomieszczenie dawnej kuchni pełni funkcję sali wystawienniczo-edukacyjnej. Na wystawie „W zamkowej kuchni” zaprezentowane zostały różnorodne artefakty związane z przygotowaniem oraz serwowaniem jedzenia od średniowiecza do XVIII wieku – m.in. haki kuchenne, kotły, dzbany oraz misy i półmiski. W symboliczny sposób ukazują one przemiany, które zachodziły w kulturze stołu przez blisko pięć wieków. Ekspozycję uzupełniają filmy edukacyjne mówiące o wybranych aspektach kuchni różnych epok, dawne przepisy kulinarne oraz cytaty mieszkańców lidzbarskiego zamku, oddające przemiany i charakter zamkowej kuchni.

Przedstawicieli redakcji zapraszamy na uroczyste zakończenie projektu, które rozpocznie się o godz. 11.00 w refektarzu lidzbarskiego zamku, po którym przewidziana jest prezentacja nowych wystaw i otwarcie ogrodów b. Ignacego Krasickiego.

Działania realizowane w ramach projektu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap” dofinansowanego ze
środków MF EOG, ze środków budżetu państwa oraz współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12158
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11672673

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.