Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.07.2023 12:27 Miasto:Grunwald Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Inscenizacja grunwaldzkiej bitwy

Trwają ostatnie przygotowania do inscenizacji na Polach Grunwaldzkich, która odbędzie się 15 lipca po raz 25.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz i bogaty program uroczystości.

Po raz pierwszy rekonstrukcja bitwy, która stanowi punkt kulminacyjny obchodów Dni Grunwaldu, odbędzie się przy w pełni działającym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które oddaliśmy do użytku we wrześniu ubiegłego roku – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - To najnowocześniejsza instytucja kultury w północno-wschodniej Polsce. Lwią część, z ponad 48 milionów złotych na budowę, stanowiły środki samorządu województwa. Chwała i znaczenie dla Polski grunwaldzkiej wiktorii od dawna zasługiwały na upamiętnienie w postaci muzeum na miarę XXI wieku.

Na tegorocznych obchodach, zwłaszcza w sobotę, kiedy to o godz. 15.00 rozegra się XXV Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, spodziewanych jest nawet 100 tys. widzów. Poprzedzi ją tradycyjny Apel Grunwaldzki na wzgórzu pomnikowym. Podczas oficjalnej części uroczystości, w której uczestniczą parlamentarzyści, przedstawicie rządu, samorządu, wojsko oraz harcerze, odtwórcom ról króla Jagiełły i księcia Witolda zostaną wręczone symboliczne już miecze.

Tymczasem organizatorzy zwracają się z apelem do chcących wziąć udział w uroczystościach.

- Przewidujemy upały, prosimy zatem się na nie odpowiednio przygotować, przede wszystkim zabrać nakrycia głowy i odpowiedni zapas napojów – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Na miejscu oczywiście też będzie można kupić napoje czy jedzenie. W dniu bitwy zmieni się organizacja ruchu w okolicach pól, zatem prosimy kierowców, żeby nie jeździć na pamięć i dostosowywać się do nowych wytycznych, które będą obowiązywały do 6 rano w niedzielę. Zapewniam też, że można uniknąć korków w drodze powrotnej, wystarczy zaplanować trochę dłuższy pobyt na Polach Grunwaldzkich, bo atrakcji tu jest co nie miara. Jest nowe i dotychczasowe muzeum, warto zajrzeć do obozów rycerskich, funkcjonuje już miasteczko rzemieślnicze. Odbywają się już turnieje, warsztaty i koncerty na dwóch scenach.

Z uwagi na wieloletnie doświadczenie uwagami technicznymi dzieli się także Henryk Kacprzyk, prezes Fundacji Grunwald.

- Przygotowaliśmy blisko 50 ha parkingów, oznakowanych emblematami fundacji znajdującymi się blisko pól – mówi Henryk Kacprzyk. – Nie ma zatem potrzeby zostawiać aut hen, daleko, u gospodarzy. Służby na każdym kroku można zapytać o pomoc. Teraz parking kosztuje 20 zł od auta za dobę, w dniu bitwy będzie to 25 zł.

Więcej informacji, filmy i zdjęcia:
https://warmia.mazury.pl/turystyka-i-promocja/aktualnosci/8633-grunwald-odbedzie-sie-juz-po-raz-25

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13366175

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.