Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.06.2021 12:34 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Historia Elbląga od strony wody - rejsy i wystawa czasowa

Z okazji tegorocznych Dni Elbląga Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy ze Szkołą Żeglarską Zielony Rzepa organizuje na Bulwarze Zygmunta Augusta weekendowe spotkanie z tradycyjnym szkutnictwem i żeglarstwem. W ramach wydarzenia 26 i 27 czerwca Elblążanie i turyści odwiedzający miasto będą mieli możliwość wyruszyć w krótki rejs po rzece Elbląg Pomeranką - drewnianą tradycyjną łodzią rybacką. Łodzie zacumują przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

W nawiązaniu do trwającej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w sobotę 26 czerwca o godzinie 12.00 w muzeum nastąpi otwarcie wystawy czasowej „Podwodne skarby Terminalu LNG w Świnoujściu”. Bezpośrednio po wernisażu Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wygłosi prelekcję nt. archeologii podwodnej.

Wystawa została zorganizowana przez firmę Polskie LNG, Urząd Morski w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

Na ekspozycji zaprezentowano znaleziska archeologów podwodnych, które mogą stanowić inspirację do prowadzenia badań rzeki Elbląg czy Zalewu Wiślanego.

W latach 2011-2013 Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza oraz firma Nurkowanie Aleksander Ostasz prowadziła prace archeologiczne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na terenie budowy Terminalu LNG tzw. Gazoportu w Świnoujściu. W skład ekipy archeologicznej wchodzili m.in. Aleksander Ostasz, Lech Trawicki, Michał Penkowski, Dariusz Pietruszka, Maciej Gallos, Filip Biegała, Wojciech Stecko. Podczas prowadzonych prac zostały wydobyte z wody między innymi: XVIII w armatka relingowa, karabin skałkowy z XVIII w, XIV w stewa rufowa oraz kilka innych zabytkowych obiektów. Bogata dokumentacja zdjęciowa i filmowa w połączeniu z dokumentacją archeologiczną pozwoliły stworzyć wystawę pokazującą ogrom prowadzonej inwestycji, pracę podwodnych archeologów oraz mało znaną część historii województwa Zachodniopomorskiego.

Na wystawę zapraszają Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456666

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.