Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.07.2020 09:39 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Jaćwingowie w elbląskim Muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza do zwiedzania wystawy „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” przygotowanej przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna w budynku Gimnazjum przy ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11 od piątku 3 lipca do połowy stycznia 2021 roku. Wystawie towarzyszy katalog, który można zakupić w muzealnym sklepie.

Wystawa czasowa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy" przedstawi zarys dziejów tego potężnego plemienia bałtyjskiego, słynącego ze swej waleczności, a zamieszkującego w średniowieczu tereny Sulwalszczyzny. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną cenne znaleziska archeologiczne prezentujące kulturę i styl życia Jaćwingów.

Pierwsza wzmianka historyczna, w której zapisano słowo „Jatviag” pochodzi z 944 r. W tym roku warescy władcy Rusi wysłali kupców i posłów na dwór w Bizancjum. Jednym z uczestników tego poselstwa, którego celem było podpisanie traktatu pokojowego, był Jatviag Gunariev. Zgodnie z najnowszymi hipotezami od jego miana nazwę wzięli podlegli mu wojownicy. Od tego momentu źródła ruskie określały Jaćwingów jako Jatvjagov, na Litwie ziemie jaćwieskie określano jako Dajnowo, natomiast w źródłach polskich zyskali miano Pollexiani.

Klaudiusz Ptolemeusz, w swojej „Geografii”, na obszarze Mazur i Suwalszczyzny zamieścił nazwy plemion Galindai i Sudinoi. We wczesnym średniowieczu, czyli blisko tysiąc lat później, pruskie plemię Galindów notowane jest nad Wielkimi Jeziorami, natomiast jaćwiescy Sudawowie znani są z terenu Suwalszczyzny.

Jaćwież - to historyczna kraina, której zachodnią granice stanowiły Wielkie Jeziora Mazurskie, wschodnią rzeka Niemen, na południu dorzecze Biebrzy i Supraśli, a na północy środkowy bieg rzeki Szeszupy. Region ten ma niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu, jest gęsto poprzetykany licznymi jeziorami rynnowymi, pasmami wzgórz morenowych, a na południu „połatany” bagnami i mokradłami. Było to obszar porośnięty bujnymi lasami, których pozostałościami są obecnie puszcze Augustowska, Borecka i Romnicka. Odkrycia archeologiczne na tych terenach pomogły poznać i zrozumieć zwyczaje Jaćwingów.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12106
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11458986

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.