szukaj
Logowanie
W czwartek, 21 lutego o godz. 17.00 dr hab. Tomasz Nowakiewicz, (Uniwersytet Warszawski) wygłosi prelekcję ”Wczesnośredniowieczne znaleziska wodne w Prusach jako przejaw świadomego nawiązania do dawnej tradycji?”.
Określenie standardu kultury materialnej wczesnośredniowiecznych Prusów jest zadaniem trudnym i – pomimo niewątpliwego postępu, jaki dokonał się w tej dziedzinie w ostatnim ćwierćwieczu – nadal mającym cechy wyzwania badawczego. Przyczyny tego stanu rzeczy są znane: brak zwartych zespołów grobowych, trudności z typologicznym uporządkowaniem materiału, szeroka chronologia form wydzielonych i zabytków przewodnich itp. O ile jednak problemy z precyzyjnym zdefiniowaniem najważniejszych cech kultury materialnej można traktować jako niewystarczająco czytelny awers rekonstruowanej wczesnośredniowiecznej kultury pruskiej, to jej rewers – czyli obraz kultury duchowej – jawi się jako obraz wręcz widmowy. Skąpa liczba danych źródłowych pozwala wprawdzie zarysować główne elementy pruskiego sacrum, ale odtworzenie jego złożonego i jednocześnie spójnego obrazu wydaje się być ekstremalnie trudne. W tym kontekście studia podejmowane na styku kultury materialnej i duchowej wydać się mogą szczególnie ryzykowne. Jednak przywołanie szerszego kontekstu (chronologicznego i przestrzennego), a także uwzględnienie nowych znalezisk, pozwala dostrzec istnienie reguł o niebagatelnym znaczeniu kulturowym. Łącząc obraz kultury materialnej z towarzyszącym jej potencjałem religijnym (kultowym), kształtowały one również obraz relacji społecznych w środowisku pruskim, definiując m.in. pojęcie prestiżu, a zapewne także związanej z nim władzy. Czyni je to istotnym (może nawet zaskakująco istotnym) elementem rekonstruowanego świata wczesnośredniowiecznych Prusów.
Wykład "Wczesnośredniowieczne znaleziska wodne w Prusach jako przejaw świadomego nawiązania do dawnej tradycji?” odbędzie się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wstęp wolny.
Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska
tel 55 611 20 63
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.