Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.10.2018 10:21 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
W służbie niepodległości. Telegramy patriotyczne 1895-1939

Wernisaż wystawy z okazji 100-lecia niepodległości odbędzie się w czwartek, 18 października o godz. 16.00 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Tematem ekspozycji jest rola, jaką w drodze do niepodległości odegrało podtrzymywanie pamięci historycznej i tradycji narodowej przez Polaków mieszkających na ziemiach trzech zaborów. Ta szeroka problematyka wiąże się z historią regionalną oraz zmaganiami ludności warmińskiej i mazurskiej z germanizacją. Warmia i Mazury nie uczestniczyły bezpośrednio w zrywach niepodległościowych, a polskość tych ziem podtrzymywana była poprzez działania o charakterze pozytywistycznym (polskie gazety, księgarnie, biblioteki Towarzystwa Czytelni Ludowych itp.). Po przegranym plebiscycie 1920 r. starano się kontynuować tę pracę oraz utrzymywać więzi z Macierzą. Idea telegramów patriotycznych wpisuje się w działalność tego typu. Te ozdobne blankiety listowe, wydawane od 1895 do 1939 r. „ku pokrzepieniu serc”, wysyłane były z życzeniami zarówno przez chłopów, mieszczan jak i przedstawicieli ziemiaństwa. Ich bogata symbolika narodowa pokazuje, jak kształtowała się w okresie zaborów wyobraźnia historyczna Polaków.

Wystawa jest największą w regionie ekspozycją upamiętniającą zarówno same zmagania Polaków o utrzymanie tożsamości jak i odzyskanie niepodległości i kształtowanie się granic oraz tworzenie państwowości po 1918 r., z uwzględnieniem specyficznej sytuacji Warmii i Mazur.

Ekspozycja nawiązuje do takich wydarzeń z historii regionu: jak bitwa pod Grunwaldem, II pokój toruński, objawienia gietrzwałdzkie, plebiscyt 1920 r. oraz ogłoszenie „Prawd Polaków” w 1938 r. Oprócz telegramów na wystawie zaprezentujemy obrazy, biżuterię patriotyczną, w tym wyjątkowo cenną obrączkę z insurekcji 1794 r. i krzyżyk z Olszynki Grochowskiej upamiętniający powstanie listopadowe 1830 r., a także czapkę generalską T. Kościuszki, medal i dyplom niepodległości z podpisem J. Piłsudskiego i wiele innych cennych obiektów zarówno ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur jak i wypożyczonych z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456349

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.