41. Międzynarodowy Jarmark Folkloru
W sobotę i niedzielę, 4 i 5 sierpnia odbędzie się 41. Międzynarodowy Jarmark Folkloru - największe i najbardziej atrakcyjne spotkanie z autentyczną kulturą i sztuką ludową w Polsce północno-wschodniej. Zobaczyć będzie można sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy i Ukrainy. Kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z Polski oraz państw ościennych. Najlepsze zespoły z województwa warmińsko-mazurskiego zawalczą o nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku 2019 roku.
Podczas Jarmarku odbędą się pokazy rzemiosł tradycyjnych, warsztaty rękodzielnicze oraz zajęcia plastyczne na stoiskach edukacyjnych.
W tych dniach nie może zabraknąć muzykantów. Na scenie zaprezentują się zespoły z Polski i zagranicy. Tradycyjnie, pierwszego dnia Jarmarku, odbywa się Przegląd kapel, zespołów, śpiewaków i instrumentalistów z województwa warmińsko-mazurskiego, wyłaniający reprezentantów na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Co roku, w przeglądzie bierze udział około 40 wykonawców przybliżając folklor grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących różne zakątki naszego województwa. Jury składające się ze specjalistów z dziedziny etnografii, etnologii, etnomuzykologii i folklorystyki typuje w 6 kategoriach wykonawców na przyszłoroczny festiwal w Kazimierzu. W tym roku w Jury będzie zasiadać mgr Anastazja Sidor – etnograf z Puńska, dr hab. Tomasz Rokosz – polonista, folklorysta, etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz dr hab. Gustaw Juzala-Deprati, prof. UŁ – etnomuzykolog, folklorysta, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego.
Przed przeglądem odbędzie się koncert zeszłorocznych laureatów, którzy, jak co roku, w większości wrócili z Festiwalu w Kazimierzu z nagrodami - Zespół śpiewaczy „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej, który zdobył II miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych, Węgorzewianin, pan Władysław Downarowicz, który za grę na harmonii otrzymał wyróżnienie w kategorii solistów instrumentalistów oraz Kapela „Łysozianie” z Biskupca, która debiutowała na kazimierskiej scenie. Ponadto Pani Elżbieta Kasznia z Rozóg zdobyła II miejsce w kategorii śpiewaków solistów, jednak nie może wystąpić w tym roku.
Ponadto Jury przeprowadzi konsultacje merytoryczne z zespołami i solistami biorącymi udział w Przeglądzie, w których zasięgają opinii z zakresu repertuaru, gwary, maniery wykonawczej oraz stroju.
Natomiast drugiego dnia odbędą się koncerty grup folklorystycznych z Polski i zagranicy. Będzie można zobaczyć występy zespołów z różnych regionów Polski m.in. z Kaszub, Pałuk czy Kurpi oraz Litwy i Rosji.