Działająca w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Regionalna Pracownia Digitalizacji uzyskała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie dwóch projektów, dzięki którym zdigitalizowane zostaną elementy pochylni Kanału Elbląskiego oraz sto średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów województwa warmińsko-mazurskiego. Projekty będą realizowane przez najbliższe dwa lata.
Pierwszy z projektów to „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur". Historia średniowiecza fascynuje kolejne pokolenia, to epoka wciąż pełna zagadek i tajemnic, która rozpala wyobraźnię, a nowe znaleziska są szeroko komentowane.
- Zdigitalizowanie średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów w województwie pozwoli pokazać ślady tej epoki w naszym regionie jako pewną całość - mówi Hanna Laska-Kleimszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Do kolekcji 150 średniowiecznych eksponatów, jaką dotychczas zdigitalizowała Regionalna Pracownia Digitalizacji dołączą kolejne.
Projekt będzie miał na celu jak najszersze udostępnienie oraz umożliwienie wykorzystania zdigitalizowanych zasobów przede wszystkim w celach edukacyjnych, popularyzatorskich i naukowych. W projekcie zaplanowano również digitalizację dwóch średniowiecznych obiektów architektonicznych – jednego pełniącego funkcję sakralną, drugiego obronną oraz regionalnego symbolu związanego z tą epoką – bab pruskich. Efekty digitalizacji udostępnione zostaną na stronie www.cyfrowewm.pl oraz przekazane partnerom projektu. Dotychczas w kolekcji Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która funkcjonuje w CSE Światowid od sześciu lat (na stronie cyfrowewm.pl) zamieszczonych zostało ponad 430 zdigitalizowanych obiektów. To obiekty muzealne i zabytkowe obiekty architektoniczne.
Partnerzy projektu to Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum im. W.Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum w Ostródzie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Muzeum Archeologiczno -Historyczne w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur/Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.
Drugi z projektów nosi tytuł „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego”. Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna ze złożonym systemem hydrotechnicznym, w skład którego wchodzą oryginalne i jedyne na świecie wciąż funkcjonujące zespoły 5 pochylni, 4 śluzy, 5 jazów i 4 wrota bezpieczeństwa i przeciwpowodziowe.
- Kanał stanowi zabytek techniki unikatowy na skalę światową, który co roku odwiedzają tysiące turystów z kraju i z zagranicy właśnie dlatego zdecydowaliśmy, że musi zostać zdigitalizowany - opowiada Hanna Laska-Kleiszmidt.- Bardzo cieszymy się, że udało się pozyskać na to środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt ma na celu digitalizację fragmentów unikatowego w skali świata zabytku techniki, jakim jest Kanał Elbląski. W jego ramach wykonana zostanie digitalizacja 3D elementów składowych 5 zespołów pochylni oraz udokumentowane zostaną fragmenty zabytkowego szlaku żeglownego w formie wirtualnego spaceru. Wykonane na podstawie materiału ze skaningu 3D, cyfrowe modele zespołów pochylni, a także wirtualny spacer ze szlaku żeglownego dostępne będą wraz z popularno – naukowymi ich opisami (również w języku angielskim) na stronie internetowej Regionalnej Pracowni Digitalizacji – www.cyfrowewm.pl.
„Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego” zakłada opracowanie oraz szerokie i różnorodne w formie udostępnienie w wirtualnej przestrzeni, pozyskanych w czasie digitalizacji zasobów. Wykonana zostanie m.in. aplikacja VR oraz zrealizowana seria spotkań edukacyjnych w regionie.Popularyzacji efektów tych działań oraz edukacji kadry nauczycielskiej w dziedzinie wykorzystania zasobów cyfrowych służyć będą specjalnie zrealizowane warsztaty.
(Na podstawie materiałów z konferencji prasowej w dn. 13.06.2018)
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
