Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.03.2018 11:43 Miasto:Olsztyn Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł. Placówka:BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Spotkanie z artystką intermedialną
Urszula Kluz-Knopek
Urszula Kluz-Knopek

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z autorką wystawy „Zmierzch”, Urszulą Kluz-Knopek, które odbędzie się w czwartek, 22 marca.


Spotkanie z Urszulą Kluz-Knopek – 22 marca, godz. 17:30. Prowadzenie: Iza Moczarna-Pasiek.

Rozmowa będzie toczyła się wokół dwóch ostatnich projektów artystki „Zmierzch” (wystawa czynna od 8 marca do 1 kwietnia w sali kameralnej BWA) i „Latający Dom Dobrej Śmierci”, który jest projektem rozpoczętym podczas Festiwalu Przestrzeni Publicznej Arteria i nadal trwa w nieco innej postaci. Oba projekty dotykają tematu śmierci, umierania i uczuć, które towarzyszą obu stanom.

Projekt „Zmierzch” traktowany jest tutaj jako patrzenie na ostatni etap życia człowieka z wielkim szacunkiem, jako wartość sama w sobie, sprzeciwiając się jego infantylizowaniu, retuszowaniu, czego dowodem są takie określenia jak „druga młodość". Artystka traktuje ciało jako biologiczny cud, gdzie za cud uważa również jego zmierzch.

Latający Dom Dobrej Śmierci odnosi się bezpośrednio do współczesnego kryzysu śmierci w kulturze zachodniej. Zawrotnie rosnąca długość trwania życia (początek wieku XX to 48 lat, średnia wieku w 2015 roku to 71 lat), medykalizacja śmierci (zmiana miejsca umierania – dom/szpital, rodzina/personel medyczny), kult ciała, faworyzacja młodości, odrzucenie żałoby i zmiana rytuałów pogrzebowych czy wizerunek śmierci w mediach masowego przekazu, składają się na jej tabularyzację. LDDŚ to projekt, w którym podjęta zostaje próba nowego zdefiniowania dobrej śmierci i okoliczności dobrego umierania w wymiarze osobistym danego człowieka. Dobra śmierć rozumiana jest tutaj jako taka, jakiej sami sobie i swoim bliskim byśmy życzyli.

Urszula Kluz-Knopek. Urodzona w 1985 r. w Ustroniu. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplom na wydziale Komunikacji Multimedialnej, aneks na wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Artystka intermedialna wykorzystująca w swoich działaniach instalację, wideo oraz fotografię. Szczególnie zainteresowana relacją obiekt – odbiorca, gdzie ten drugi nigdy nie jest wyłącznie obserwatorem.

Iza Moczarna-Pasiek. Artystka, fotografka, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecego życia ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Jest autorką pierwszego w Polsce „Kalendarza Amazonek 2005”, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu „Cięcie”, w którym modelkami są łyse kobiety czy „Hardej Wenus”, gdzie przed obiektywem rozbierają się kobiety większych rozmiarów.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12143
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11532477

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.