Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.10.2017 12:16 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Dziesiątka z Poznania
Sławomir Decyk Cyklografia
Sławomir Decyk Cyklografia

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystaw „Dziesięć” oraz „Po godzinach” Anny Drońskiej, który odbędzie się w piątek, 6 października o godz. 18:00 w siedzibie galerii.

Dziesięć

Liczba dziesięć ma wiele konotacji. Mamy przecież system dziesiętny, liczymy do dziesięciu, by się uspokoić; dobrze jest trafić w dziesiątkę… Przykłady można by mnożyć.

Do udziału w olsztyńskiej prezentacji poznańskiego środowiska artystycznego zaprosiłam dziesięcioro artystów:

Sławomir Decyk, Anna Goebel, Izabella Gustowska, Jacek Jagielski, Jarosław Kozłowski, Mariusz Kruk, Dominik Lejman, Adam Nowaczyk, Barbara Pilch, Bogdan Wojtasiak

Są wśród nich legendy poznańskiej uczelni, międzynarodowe sławy, ale i postaci, które jeszcze nie są tak znane. Co naturalne – są i tacy, którzy znani być powinni, ale nie są. To nierzadko kwestia tzw. szczęśliwych bądź nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, ale też postaw twórczych, a często otwarcia na promocję własnych działań.

Wybór był subiektywny i trudny, bo absolutnie nie wyczerpał listy interesujących artystów z Poznania. Nie jest łatwo wybrać nieliczną reprezentację tak licznej grupy…

Środowisko poznańskie, związane z tutejszą uczelnią – Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu – nie jest pod żadnym względem jednorodne. Wręcz przeciwnie – to wielobarwny, efektowny konglomerat stylów, idei, mediów i, co najważniejsze, osobowości. I właśnie tę wielobarwność chciałam olsztyńskiej Publiczności pokazać, prezentując „Dziesiątkę” z Poznania. / BB

Kuratorka: Bogna Błażewicz
Koordynatorka: Justyna Banasiak

Wystawa czynna od 6 października do 5 listopada w sali głównej.

Projekt Po godzinach to próba penetracji obszarów między oficjalną codziennością a sferą intymności i skrycia, w której funkcjonują trudne do zdefiniowania lęki i niepewności. Rozważania związane z projektem zmierzają do zapisania za pomocą specyficznego wizualnego kodu ukrywanych za zasłoną wstydu, emocjonalnych doświadczeń i pytań o zasadność własnego bycia. Są one również próbą zdefiniowania kształtu granic między tym co oficjalne i zewnętrzne, a tym co osadzone w lapidarnych konstruktach wewnętrznego alter świata. Za pomocą podjętych w cyklu realizacji autor poszukuje sposobu zobrazowania, umykających codziennym rozważaniom wewnętrznych lęków i wątpliwości, w których intymność, poczucie strachu, wstydu i bezradności przenika się z głęboką tęsknotą i podświadomym dążeniem do wyczuwanej intuicyjnie pełni. W tych wizualnych pytaniach istotne miejsce zajmuje refleksja nad przemijaniem, kruchością i efemerycznym charakterem cielesnego bycia oraz próba skonfrontowania i umiejscowienia go w uniwersalnym systemie przebrzmiewania światów zewnętrznych.

Anna Drońska. Urodzona w 1972 roku, jest absolwentką Wydziału Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Trzeszczkowskiego uzyskała w 1999 r. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2006 r. i rozpoczęła pracę w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego.
Współzałożycielka i członek Grupy Artystycznej FAŁDY. Zajmuje się malarstwem i tkaniną eksperymentalną. Spektrum jej twórczych zainteresowań obejmuje przestrzenie związane ze sztuką ekologiczną, głęboką ekologią i aktywnością artystyczną zaangażowaną w kwestie społeczne.

Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestniczka wielu zbiorowych. Laureatka wyróżnienia w V Olsztyńskim Biennale Plastyki - O Medal Prezydenta (2007 r.) i Grand Prix w VI Olsztyńskim Biennale Sztuki (2011 r.). Prace m.in. w kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa czynna od 6 października do 5 listopada w sali kameralnej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11460478

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.