Na turystów lubiących wędrówki czekają ciekawe, zróżnicowane tereny podmiejskie.
W bezpośrednim sąsiedztwie Elbląga znajduje się Szwajcaria Próchnicka. Zwiedzić tu można Las Ceglany, którego nazwa związana jest z produkowaną tam w przeszłości ceramiką użytkową – cegieł i dachówek. Wędrując podziwiać można bujną, soczystą zieleń lasu. Niestety, szlaki turystyczne, którymi można wędrować są zatarte, zaniedbane i trudne do przebycia.
Warte zwiedzenia jest Nadbrzeże, gdzie w 2013 r. otwarto Stanicę Wodną, a także rozbudowano infrastrukturę, co pozwala na zawijanie tam jachtów, kajaków i spędzanie czasu wolnego przez elblążan i turystów.
Wspomnieć także należy o kolejce nadzalewowej. Jednak możemy tylko powspominać, gdyż, niestety, została zlikwidowana. A jest o czym mówić, gdyż były to wspaniałe czasy. Wagony, o powiększonych oknach i otwartych platformach umożliwiały podziwianie terenów, przyrody w czasie jazdy. Piękne są także Jary Łęcza, w niektórych odcinkach dość karkołomne.

Dużą frajdą dla elblążan jest Bażantarnia. Bażantarnia jest częścią Parku Krajoznawczego Wysoczyzny Elbląskiej. Jest to zalesiony, pagórkowaty teren z wąwozami i potokami. W Bażantarni każdy znajdzie dla siebie sposób spędzenia czasu. Życie tętni tu codziennie: elblążanie biegają, jeżdżą na rowerach, chodzą z kijkami. Na polanie odbywają się imprezy sportowe, festyny i spotkania towarzyskie. I to przez cały rok!
Warta zobaczenia jest Kraina Zalewu Wiślanego, która obejmuje Mierzeję Wiślaną, Wysoczyznę Elbląską, Wybrzeże Staropruskie, a w centralnym miejscu znajduje się Zalew Wiślany. Na turystów czekają cenne zabytki budowlane, ciekawy, bogaty świat fauny i flory.

Znanym w całym świecie jest Kanał Elbląski. Jest to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, a w świecie jedynym, gdzie statki płyną po wodzie, ale również jadą lądem. Statki umieszczane są na wózkach i przeciągane po torowisku. Operacja ta pozwala na pokonanie różnicy poziomów 99 m wysokości między jeziorem Drużno a Buczyńcem.