Chciałabym zachęcić posiadaczy rowerów do odbycia przejażdżki rowerowej wzdłuż rzeki Nogat.
Teren jest mało uciążliwy nawet dla początkujących i seniorów, a jednocześnie zapewnia przepiękne widoki i obcowanie z naturą. Mnie osobiście najbardziej urzekł odcinek rzeki w okolicach Kępy Rybackiej. Oczarowana tym, co zobaczyłam i usłyszałam namawiam gorąco na odwiedzenie tych miejsc. Przecudny śpiew ptaków, stado łabędzi pływających pomiędzy kępami kwitnących nenufarów skąpanych
w promieniach zachodzącego słońca…
Odgłosów przyrody zarejestrowanych przez Bożenę Szewczyk.
This text will be replaced
To miejsce zapiera dech jednakowoż podczas zachodu, jak i wschodu słońca.
Jest to fragment Transgranicznego Szlaku Rowerowego R-64, który wiedzie wokół Zalewu Wiślanego. Początek szlaku znajduje się w Piaskach, a koniec w Braniewie. Szlak biegnie przez teren Mierzei Wiślanej, Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Długość szlaku wynosi 187 km, długość w granicach powiatu elbląskiego – 55 km. Szlak rozpoczyna się w Elbląg Rubno Wielkie i wiedzie przez Nowakowo, Nowe Batorowo, „Złotą Wyspę”, Cieplice i Kępiny Wielkie.
Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługują:
NOWAKOWO – to osada zamieszkiwana przez protestantów. W 1711 roku zatrzymał się tu car Rosji Piotr I. Znajduje się tu most pontonowo - obrotowy na rzece Elbląg. Za mostem rozpoczyna się rezerwat "Zatoka Elbląska" i tzw. Wyspa Nowakowska, najmłodsza część Żuław.
"ZŁOTA WYSPA" - to rozległe szuwary stanowiące część rezerwatu przyrody "Zatoka Elbląska". Z wału rzeki Elbląg widoczna jest Wysoczyzna Elbląska, wieża kościoła św. Mikołaja w Elblągu oraz stawa świetlna i latarnia sygnalizacyjna "Andzia".
CIEPLICÓWKA - jedno z trzech ramion ujściowych Nogatu. Jest najpiękniejszym ciekiem wodnym Żuław, z brzegami porośniętymi szuwarami, a tafla wody grzybieniami.
CIEPLICE - wieś o typie zabudowy szeregówki przywałowej. Znajduje się tu drewniany budynek, który w latach 1945-1994 był użytkowany jako kościół, a przed wojną stanowił siedzibę Hitlerjugend.
KĘPINY WIELKIE - za wsią, w miejscu dawnej filii obozu koncentracyjnego, jest pomnik poświęcony pamięci Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Stutthof. W Kępinach Wielkich znajduje się prom na Nogacie. Przeprawa promem pozwala dostrzec białe grzybienie i żółte grążele swobodnie pływające w wodach leniwej rzeki Nogat. Nogat stanowi granicę między woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim. Jest to najkrótsza droga z Elbląga na Mierzeję Wiślaną.
WYSPA NOWAKOWSKA – otoczona wodami Zalewu Wiślanego, Zatoki Elbląskiej, Cieplicówki i Kanału Jagiellońskiego stanowi enklawę najżyźniejszych gleb i pięknych krajobrazów.
KANAŁ JAGIELLOŃSKI – łączy Nogat z rzeką Elbląg, zbudowany w 1483 roku, należy do najstarszych kanałów w Polsce.