Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.06.2017 12:30 Miasto:Zabrost Wielki Kategoria:Wydarzenia Autor:Edyta Bugowska Placówka:Gminny Ośrodek Kultury w Budrach
Najpiękniejsza wieś w Prusach Wschodnich...

Ponad sto lat temu, w trakcie działań wojennych została niemal zupełnie zniszczona. Gdy podjęto decyzję o jej budowie stała się idée fixe berlińskiego architekta Karla Kujatha. Nie ma w Polsce drugiej takiej wsi, która zostałaby odbudowana według jednego projektu. Zabrost Wielki 100 lat po odbudowie został cyfrowo zrekonstruowany. W sobotę, 24 czerwca zaprezentowano pierwsze rezultaty.

Zabrost Wielkim zwany dawniej Gross Sobrost, założono w XVI w. jako wieś szlachecką z dworem, ale jej historia sięga jeszcze wcześniejszych czasów. Opowiada o tym dr Jrzy Marek Łapo - historyk, archeolog, etnograf, kulturoznawca, badacz dziejów Mazur, na co dzień pracujący w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

This text will be replaced

 

Zabrost Wielki został zniszczony w trakcie I wojny światowej, a potem odbudowany według kompleksowego projektu berlińskiego architekta Karla Kujatha w 1917 r. Zabudowa wiejska miała charakterystyczny układ: dom mieszkalny ustawiony bokiem do drogi, stodoła szczytem, między budynkami wysoka, paradna brama. To wyjątkowe założenie przekonało naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, że warto tę wieś zdigitalizować w całości, a dodatkowo cyfrowo zrekonstruować budynki, których już w niej nie ma.

Naukowcy dzięki technologii stworzyli cyfrową chmurę punktów, a następnie osadzili w niej nie istniejące już budynki, a także "dobudowali" brakujące elementy przekształconych już budowli. Prace wciąż trwają. O projekcie opowiada jego koordynatorka, kierowniczka Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Marta Bura.

This text will be replaced

 

W sobotę, 24 czerwca w Zabroście Wielkim odbyła się impreza pod hasłem "100-lecia architektury Zabrostu Wielkiego". W jej ramach można było wziąć udział m.in. w panelu naukowym poświęconym zabytkowej architekturze, połączonym z prezentacją filmu dokumentującego działania digitalizacyjne w Zabroście Wielkim. Można więc było zobaczyć pierwsze rezultaty przeprowadzonego przez naukowców unikalnego na skalę światową zintegrowanego skanowania naziemnego, mobilnego, lotniczego, fotogrametrii lotniczej oraz archiwalnych fotografii. O tym wydarzeniu opowiada Aneta Stankiewicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach, organizatora wydarzenia.

This text will be replaced

 

Galeria zdjęć z wydarzenia dotępna tu: http://eswiatowid.pl/Galeria/tabid/181/ItemId/39228/Default.aspx

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Budry i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Imprezę patronatem objął Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12106
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11458939

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.