Elbląskie Towarzystwo Kulturalne świętuje 50-lecie. Z tej okazji dziś - w środę (2 marca) - o godz. 18, odbędzie się koncert wiolonczelowy. Wstęp, uwaga, jest wolny.
W Bibliotece Elbląskiej na Starym Mieście wystąpią: wiolonczelista Aleksander Tomaszkiewicz i pianistka Oliwia Grabowska, którzy nagrali płytę On the tour. Zabrzmią sonaty Fryderyka Chopina i Dymitra Szostakowicza.
Aleksander Tomaszkiewicz (rocznik '93) jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr I w Warszawie. Wychowanek wybitnego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. Tomasza Strahla od 2012 roku studiuje w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii w klasie prof. Thomasa Demengi. Wielokrotny stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Prowadzi aktywną działalność koncertową. Jako solista występował z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej i Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej. Uczestniczył w festiwalach i kursach mistrzowskich w kraju oraz za granicą, w tym - dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w Calgary (Kanada) doskonalił warsztat pod okiem światowej sławy wiolonczelistów i pedagogów: Na Mu La (Chiny) oraz Johna Kadza (Kanada), a także w kursach prowadzonych przez Arto Norasa, jednego z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów.
Do swoich osiągnięć Aleksander Tomaszkiewicz zalicza zdobycie: I nagrody z wyróżnieniem na II Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczelowym (2012) oraz - wspólnie z Oliwią Grabowską - II nagrody (pierwszej nie przyznano) w Konkursie Duetów Instrumentalnych, organizowanym przez August Pickhardt-Stiftung i Hochschule für Musik Basel (Bazylea, Szwajcaria, 2015). W konkursie Młody Muzyk Roku 2012, organizowanym przez TVP, jako finalista, wystąpił w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonał I część I Koncertu wiolonczelowego op. 107 Dymitra Szostakowicza.
Oliwia Grabowska należy do grona wybitnych pianistów młodego pokolenia. W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Dwa lata później, także z wyróżnieniem, ukończyła Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii w klasie prof. Adriana Oetikera, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe na tej uczelni. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. u Dmitri Alexeeva, Wiktora Mierżanowa, Jerome'a Rose'a, Bruno Canino, Alexandra Kobrina i Zoltana Kocsisa. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rządu Szwajcarii, szwajcarskiej fundacji Stiftung Lyra i szeregu innych instytucji.
Wśród nagród i wyróżnień zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, są np. I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego (Kielce,2005), II miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franza Schuberta (Jesenik, Czechy, 2005), wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Państw Nadbałtyckich (Narva, Estonia, 2006), III nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Singapurze (Singapur, 2010), II nagrodę w XIV Międzynarodowym Konkursie Pietro Argento (Gioia del Colle, Włochy, 2011), III nagroda w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rotary Club im. Ramóna Llull (Palma de Mallorca, Hiszpania, 2012), nagroda Fundacji Nicati-de Luze (Lozanna, Szwajcaria, 2014), II nagroda (pierwszej nie przyznano) - z wiolonczelistą Aleksandrem Tomaszkiewiczem i III nagroda - z klarnecistą José Andrés Fernandez Camacho - w Konkursie Duetów Instrumentalnych organizowanym przez August Pickhardt-Stiftung i Hochschule für Musik Basel (Bazylea, Szwajcaria, 2015).
Oliwia Grabowska jako solistka i kameralistka koncertowała w Europie, Azji i USA. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Sinfonieorchester Basel i Kameralną Orkiestrą Berlińską. Ma na koncie udział w szeregu festiwali, m. in. w V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym Sierpień talentów w Katowicach, Międzynarodowym Festiwalu La Folle Journée w Warszawie, Wawer Music Festival w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, International Keyboard Institute & Festival w Nowym Jorku oraz Vier Jahreszeiten Riehen w Szwajcarii. Od 2012 roku, we współpracy z Stiftung Pirolo, prowadzi charytatywnie warsztaty pianistyczne dla uczniów Shkolla e Muzikës Prenk Jakova (Gjakovë) w Kosowie, spotyka się ze swoimi podopiecznymi kilka razy w roku.
Organizatorzy: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Fundacja na Rzecz Kultury Chain i Biblioteka Elbląska.