Z niejednego pieca...
Konkurs organizuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Na tegoroczną, 16. edycję, nadeszło 116 prac wykonanych w różnych technikach ceramicznych, m. in. z masy szamotowej, gliny czerwonej, szkliwione i wypalone na biskwit. Były wśród nich naczynia i formy użytkowe oraz dekoracyjne.
Uczestnikami konkursu były dzieci, młodzież, dorośli oraz osoby niepełnosprawne, które rozwijają swoje pasje w pracowniach ceramicznych. W konkursie wzięło udział 29 placówek: Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka w Zakopanem, Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach, VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, Zespół Szkół Artystycznych i Projektowych oraz Liceum Plastyczne w Tarnowskich Górach, Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Pszczynie, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk w Głobinie, Katarzyna Chorobik z Grabowej, Fundacja im. Brata Alberta - Warsztat Terapii Zajęciowej w Radwanowicach, Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, Świetlica integracyjna Pszczółki przy PKPS ZM w Częstochowie, Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście Wrocław, Ośrodek Edukacyjno-Terapeutyczny, Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni, Anna Modzelewska z Nysy, Szkoła Podstawowa im. Józefa Chełmońskiego w Łyszkowicach, Gimnazjum w Psarach, Miejski Dom Kultury w Redzie, Liceum Plastyczne im. J. Matejki w Nowym Wiśniczu, Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, Państwowe Ognisko Plastyczne im. Ludwika Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach, Szkoła Podstawowa w Wiskitkach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16 w Zabrzu, Integracyjna Szkoła Podstawowa im. Ofiar Pacyfikacji w Rudawie, Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, Szkoła Podstawowa nr 4 w Kołobrzegu.
W jury zasiedli: Paulina Łuczak (historyk sztuki, przewodnicząca jury), Zbigniew Szmurło (artysta plastyk), Urszula Jatkowska (specjalista z zakresu ochrony dóbr kultury), Anna Karatkiewicz (pedagog, terapeuta), Teresa Miłoszewska (pedagog, sekretarz jury). Oto wyniki:
kategoria Dzieci
I miejsce - Weronika Glock - Miejski Dom Kultury w Redzie, instruktor Aleksandra Radzimińska
II miejsce (ex aequo) - Paulina Sobieszek - Szkoła Podstawowa w Łyszkowicach, nauczyciel Małgorzata Błońska oraz Anna Wróbel - Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka w Zakopanem, instruktor Urszula Gabryś - Suchorab
III miejsce (ex aequo) - Wiktoria Siwiarska - Państwowe Ognisko Plastyczne im. Ludwika Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach, instruktor Justyna Reclik oraz Zofia Bogorodź - Miejski Dom Kultury w Redzie, instruktor Aleksandra Radzimińska, a także Elżbieta Bokeła - Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, instruktor Magdalena Kowalczyk
Wyróżnienia
- Antosia Wójkowska - Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, instruktor Ewa Bednarska -Siwilewicz
- Natalia Brelik - Szkoła Podstawowa nr 4 w Kołobrzegu, nauczyciel Liliana Michalska
- Jagoda Kuźniar - Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka w Zakopanem, instruktor Hanna Topa
- Martyna Przerwa - Szkoła Podstawowa nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16 w Zabrzu, nauczyciel Ewa Deszczyńska
kategoria Młodzież
I miejsce (ex aequo) - Jagna Rumin - Liceum Plastyczne im. J. Matejki w Nowym Wiśniczu, nauczyciele Agnieszka Konecka, Andrzej Kłębek oraz Hanna Drożak - Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni, nauczyciel Piotr Boroń
II miejsce (ex aequo) - Wiktoria Zarębska - Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, nauczyciele Magdalena Rokosa, Karol Nowakowski oraz Malwina Kowalewska - Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni, nauczyciel Adam Arabski
III miejsce (ex aequo) - Katarzyna Pitek - Liceum Plastyczne im. J. Matejki w Nowym Wiśniczu - nauczyciele Agnieszka Karecka i Andrzej Kłębek oraz Natalia Świderska - Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, instruktor Magdalena Kowalczyk
Wyróżnienia
- Natalia Kąkol, Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, opiekun artystyczny Magdalena Kowalczyk
- Michał Szepietowski - Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych - Liceum Plastyczne w Tarnowskich Górach, nauczyciel Urszula Kaczmarczyk
- Albert Wieczorek - Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, nauczyciel Zbigniew Woźniak
- Jeremi Biziuk - Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni, nauczyciel Adam Arabski
- Olivia Gulida - Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni, nauczyciel Piotr Boroń
- Dorota Bojarska - VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, nauczyciel Dorota Tomalska
- Kamil Pluta - Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Pszczynie, instruktor Natalia Michalik
kategoria Dorośli
I miejsce - Natalia Bańdo - Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście we Wrocławiu, instruktor Joanna Sekuła
II miejsce (ex aequo) - Dorota Pelplińska - Miejski Dom Kultury w Redzie, instruktor Aleksandra Radzimińska oraz Anna Pogan - Integracyjna Szkoła Podstawowa im. Ofiar Pacyfikacji w Rudawie, nauczyciel Milena Błądek - Byczek, Barbara Łyszczarz
III miejsce (ex aequo) - Małgorzata Kotula - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie, nauczyciel Małgorzata Nowicka oraz Małgorzata Bogorodź - Miejski Dom Kultury w Redzie, instruktor Aleksandra Radzimińska
Wyróżnienia
- Michał Wróbel - Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk w Głobinie, instruktor Tomasz Furmanek
- Joanna Piesiak za cykl prac - Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście we Wrocławiu, instruktor Joanna Sekuła
- Marek Lazurek - Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, instruktor Marta Alenowicz
- Monika Krasowska - Świetlica integracyjna Pszczółki przy PKPS ZM w Częstochowie, instruktor Janusz Wójcik
- Sylwia Gadzała - Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, instruktor Ewa Bednarska -Siwilewicz
- Wioleta Nawrot - Świetlica integracyjna Pszczółki przy PKPS ZM w Częstochowie, instruktor Janusz Wójcik
- Katarzyna Chorobik - Grabowa
***
Nagrodzone prace można zobaczyć tutaj. Konkurs zrealizowany jest w ramach projektu Twórcza Terapia. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.