Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.09.2015 14:48 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Syba (J.K.-D.) Placówka:Kino Światowid
Co to jest Karbala?

Nie wiesz? Ja tez nie wiedziałam. Słyszałam tylko, że nakręcili film wojenny pod takim tytułem. A skoro mój facet koniecznie chciał go obejrzeć to poszłam razem z nim. Szczerze mówiąc myślałam, że się zanudzę... Było jednak odwrotnie!

Polscy żołnierze są w Iraku. Mamy rok 2004, więc trwa wojna w Zatoce Perskiej. Nasi mają bronić City Hall (czyli ratusza) w mieście Karbala. Razem z Bułgarami nie wiedzą, co ich czeka. Na miejscu okazuje się, że szyiccy rebelianaci ostrzeliwują budynek, a odsiecz nie może dotrzeć, bo odcięto im droge do Karbali. Tyle w wielkim skrócie wprowadzenia do filmu.

Lubię produkcje, które dają do myślenia i pokazują żołnierzy nie jako maszyny, tylko jako ojców, mężów, braci. Jeden z nich wprost mówi, że wielu przyjechało na misję, bo mają kredyty do spłacenia... Film pokazuje także sposoby działania szyickich rebeliantów, którzy biorą dzieci, jako żywe tarcze sprzętu wojskowego. Żołnierze zdają sobie sprawę, że mogą później być sądzeni za zbrodnie wojenne na cywilach, więc zaskakują szyitów i odbiją dzieci.
Trzeba zwrócić uwagę na polskiego i bułgarskiego dowódcę. Pada tam bardzo mądre stwierdzenie (chyba powiedział to Bułgar), że jeszcze kilka lat temu rozmawialiby ze sobą po rosyjsku, a nie po angielsku. Wielki Brat to Wielki Brat - tylko teraz inaczej się nazywa... A skoto o tym mowa to warto wspomnieć, że po zakończeniu akcji do polskiego generała przyjeżdza delegacja Amerykanów, która przekazała wiadomość, że żołnierzy, którzy bronili City Hall obowiązuje klauzura milczenia - dlatego o Karbali przez tyle lat nikt nie słyszał. Oficjalnie w Iraku nie braliśmy udziału w walce.

Gdy akcja się zakończy... nie wstawajcie z foteli. Końcówka filmu to przegląd zdjęć żołnierz (prawdziwych, nie filmowych), którzy służyli w Iraku. Miałam ciary, bo przeszli piekło.

Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.
W obsadzie „Karbali” są m.in.: Bartłomiej Topa - w roli dowódcy, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Piotr Żurawski, Zbigniew Stryj, Łukasz Simlat, Piotr Głowacki, Jakub Wieczorek, Kazimierz Mazur i Mikołaj Roznerski.

(źródło: swiatowid.elblag.pl)

Nie mogę streścić całego filmu. Mężczyzn nie trzeba przekonywać, by go obejrzeli. Kobietom powiem - warto. Zrozumiesz faceta. Honor, Ojczyzna, troska o najbliższych (wątek brata), odpowiedzialność. Chętnie poznam recenzję mężczyzny o "Karbali". Czy nasze spostrzeżenia będą podobne?

Fot. materiały prasowe dystrybutora

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12218
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11869895

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.