Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.09.2015 11:45 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Filmy dla wrażliwych

Dziś i jutro (9-10 września) w Elblągu można obejrzeć filmy 12. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

Impreza gości w 30 miejscowościach w kraju i przybliża temat niepełnosprawności w mediach, kulturze oraz przestrzeni społecznej. Elbląskie pokazy odbędą się w kinie Światowid

- Twórcy festiwalu pragną animować przez sztukę, przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają i inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. Prezentują artystów niepełnosprawnych, ich dokonania, sukcesy i talenty - mówi kierownik kina Natalia Piotrowska.

Myśl przewodnia festiwalu zmienia się każdego roku, ale wciąż aktualna pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

***

Program:

środa, 9 września, godz. 18 (Duża Sala)

Królowa ciszy (The queen of silence)

reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2014, 80 min., dokumentalny
Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy - dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska, ale też historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia”, rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami z Bollywood, stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec.

 
Mój tata rockman (My dad’s a rocker)

reż. Zuxin Hou, Chiny 2014, 29 min., dokumentalny
Film o generacji pierwszych chińskich rockmanów. 60-letni Hou jest jej przedstawicielem. W 2010 roku miał udar mózgu i przez dłuższy czas nie mógł mówić. Po kilku latach rehabilitacji znów zaczął komponować. 
Wiele się zmieniło od lat 80., ale jedna rzecz jest stała. Dla chińskich rockmanów, bez względu na ich wiek, rock&roll zawsze będzie sposobem na życie i na wspólne duchowe przeżycia.

 
czwartek, 10 września, godz. 18 (Duża Sala)
 
Idioci (Idiots)

reż. Fran Estévez, Hiszpania 2013, 32 min., fabularny
Czerwony balonik zstępuje z nieba i ląduje w magicznym mieście Santiago de Compostela. Wesoły młodzieniec i jego pies odnajdują balonik i czytają przyczepiona do niego kartkę; „Wypuszczajcie ze mnie powietrze, bardzo powoli...”

 
Nigdy nie będę narzekać (Never shall I complain)

reż. Okan Avci, Turcja 2015, 14 min., dokumentalny
Niepełnosprawna Türkan potrafiła stanąć na własnych nogach. Pracuje w rządowej kancelarii, uwielbia muzykę i zdobywa pierwsze doświadczenia w nurkowaniu.

 
Spowiedź kaleki (Sins invalid)

reż. Patty Berne , USA 2013, 32 min., dokumentalny
„Spowiedź kaleki” to performance obmyślony z udziałem niepełnosprawnych twórców, stawiający w centrum zainteresowania artystów o różnym kolorze skóry, orientacji seksualnej bądź płci. Od 2006 roku podczas tysięcy przedstawień grupa prezentuje tematy seksualności, piękna i niepełnosprawności fizycznej. Film jest wstępem do dyskusji łamiącej tabu, którym jest seksualność i niepełnosprawność, jest to manifest oddający niepełnosprawności jej należyte miejsce.

 
Szpila

reż. Ewa Golis, Polska 2014, 30 min., dokumentalny
Agnieszka Szpila jest samotną matką siedmioletnich bliźniaczek, u których został zdiagnozowany autyzm. Szpila nigdy nie poddała się, wielokrotnie na swoim blogu pisała, że dziewczynki z tego wyjdą. Pomimo trudnej sytuacji Agnieszka ma mnóstwo energii, jest aktywna zawodowo, śpiewa białym głosem, bierze udział w akcjach teatru amatorskiego, prowadzi życie towarzyskie, ma ogromną siłę w sobie i seksapil. W pewnym momencie w  życiu jej i dziewczynek pojawia się szansa: nowa diagnoza Heleny i Mileny, a dla Szpili szansa na miłość.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12132
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11514376

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.