Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.08.2015 13:50 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Czy Hermann wróci na swoje miejsce? - posłuchaj!
Reprint pocztówki ma zachęcić elblążan do refleksji na temat jednego z istotnych wątków historii ich miasta...
Reprint pocztówki ma zachęcić elblążan do refleksji na temat jednego z istotnych wątków historii ich miasta...

Pewien mieszkaniec Elbląga, pasjonat historii, zabiega o rekonstrukcję zabytkowej fontanny stojącej na Placu Słowiańskim - jednym z centralnych punktów miasta. Fontannę wieńczyła postać Hermanna von Balka, o którym mówi się, że jest założycielem Elbląga. Krzyżaka i Niemca. Elblążanin złożył wniosek o sfinansowanie zadania z budżetu obywatelskiego. Aby przekonać innych do tego pomysłu, własnym sumptem zrobił reprint starej pocztówki przedstawiającej zabytek w pełniej krasie. 3 000 widokówek właśnie trafia do mieszkańców. 

Dyskusje na temat figury tego jednego z mistrzów krajowych zakonu krzyżackiego w Prusach, postaci - co tu dużo mówić: kontrowersyjnej (co można powiedzieć i o wielu innych ważnych osobach tamtego czasu), toczą się od szeregu lat.

Jej powrót na szczyt fontanny ma przeciwników i zwolenników. Głos w sprawie zabierali mieszkańcy oraz specjaliści, wśród nich znany historyk i mediewista prof. Henryk Samsonowicz (w rozmowie z Agnieszką Krzemińską w tygodniku Polityka z 14 kwietnia 2011 roku). 

Pewien elblążanin, który chciałby aby doszło do rekonstrukcji fontanny w jej historycznym kształcie, złożył wniosek o ujęcie tego zadania w budżecie obywatelskim Elbląga na 2016 rok. Jest to jeden z 288 wniosków, które są obecnie analizowane przez urzędników pod kątem "praktycznej możliwości realizacji proponowanych działań w stosunku do planowanych zadań miasta, gospodarności, formalno-prawnym, możliwości finansowych, technicznych oraz ustalania orientacyjnego kosztu zadania".

Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, "do 11 września powstanie całościowa lista wniosków, która zostanie przekazana Prezydentowi do zatwierdzenia, a od 22 września do 2 października ankiety z wnioskami zostaną dostarczone do mieszkańców, którzy będą mogli głosować na wybrane propozycje."

Autor wniosku dotyczącego fontanny na Placu Słowiańskim, który prosił by nie podawać jego imienia i nazwiska, zdaje sobie sprawę, że być może pomysłu nie uda się zrealizować z budżetu obywatelskiego. Ma jednak nadzieję, że kolejna publiczna dyskusja przybliży moment pełnej odbudowy zabytku.

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12596
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13148238

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.