Obława Augustowska. Lipiec 1945
W związku z 70. rocznicą Obławy Augustowskiej Instytut Pamięci Narodowej organizuje przegląd filmowy poświęcony tej okrutnej zbrodni. Na bezpłatną projekcję, w najbliższą niedzielę - 19 lipca, zapraszają: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku i Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.
- Historia Obławy Augustowskiej wciąż nie przebiła się do powszechnej świadomości. Jej ofiarom winniśmy pamięć. Mam nadzieję, że tegoroczny przegląd filmowy Obława Augustowska. Lipiec 1945 będzie kolejnym krokiem do przywrócenia pamięci o tym wydarzeniu - mówi dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
W Elblągu zaprezentowane zostaną dwa filmy. Pierwszy z nich, zrealizowany przez Jacka Petryckiego w 1988 roku, to film z tzw. podziemia, okresu kiedy o zbrodni nie wolno było jeszcze głośno mówić. Wyprodukowany 27 lat później film Beaty Hyży - Czołpińskiej dotyczy genezy zbrodni oraz toczącego się śledztwa w jej sprawie.
Przegląd filmowy Obława Augustowska. Lipiec 1945 odbędzie się na Scenie na Piętrze w CSE Światowid, o godz. 16. Wstęp jest wolny.
***
Informacje o filmach:
A może tego nie wolno mówić… - reż. Jacek Petrycki, Polska/ Wlk. Brytania, 1988. To nakręcony w drugim obiegu w latach 80. film opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 roku w czasie tzw. Obławy Augustowskiej. Początkowo pokazywany był legalnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.
Obława - reż. Beata Hyży - Czołpińska, Polska, 2015. Film pokazuje dramat Obławy Augustowskiej przez pryzmat losów osieroconych rodzin, a także ilustruje działania prowadzone w celu wyjaśnienia losów zaginionych.