Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.07.2015 14:15 Miasto:Olsztynek Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Brak
Olsztynek: nowe muzeum zabierze Cię w podróż w czasie

W czasie II wojny światowej pod Olsztynkiem znajdował się obóz jeniecki Stalag IB Hohenstein. Przewinęło się przez niego około 400 tysięcy jeńców różnych narodowości, a 55 tysięcy więźniów zmarło. O tamtych wydarzeniach i o historii Olsztynka przypomina nowo otwarte multimedialne muzeum.

Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag I B i Historii Olsztynka mieści się na poddaszu olsztyneckiego ratusza. Czynne jest od wtorku do piątku, w godz. 10-17, a w weekendy w godz. 10-14. Wstęp do niego jest bezpłatny. Twórcy tego nowego miejsca na kulturalnej mapie regionu tak piszą o całym projekcie: 

"To muzeum, w którym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje w technice 3D oraz stanowiska wykorzystujące technologię typu rozszerzona rzeczywistość, przedstawiamy historię obozu jenieckiego i miasta. (...)

Do tej pory niewiele osób wiedziało, że pod Olsztynkiem znajdował się drugi co do wielkości w Prusach Wschodnich obóz jeniecki, funkcjonujący w latach 1939-1945. Przez obóz przewinęło się około 400 tysięcy jeńców różnych narodowości. Najliczniejszą grupę stanowili Rosjanie, Francuzi oraz Polacy. Tragiczne warunki sanitarne, wszechobecny głód, ciężka praca, znęcanie się fizyczne i psychiczne, powodowało masowe choroby, przez co w obozie zmarło około 55 tysięcy jeńców. To ogromna liczba, zwłaszcza że był to obóz jeniecki, a nie koncentracyjny.

Dziś dzięki muzeum miejsce to zostało w końcu właściwie upamiętnione, a zwiedzający mogą poznać historię obozu, relacje więźniów, zobaczyć również wygląd pomieszczeń baraku obozowego wraz z wyposażeniem, a nawet doświadczyć pobytu na placu obozowym podczas apelu i przeżyć nocny alarm obozowy.

W części poświęconej dziejom Olsztynka poznamy historię tego ponad 655-letniego miasteczka, od najstarszych dziejów - plemion pruskich Dasinów zamieszkujących te tereny, przez nadanie praw miejskich, wojny polsko-krzyżackie, okres rozkwitu w XVI wieku, a także najazdy obcych wojsk i okres napoleoński.

Miasta nie oszczędziły epidemie, klęski żywiołowe oraz dwie wojny światowe. W sali tej ponadto dowiemy się, jak Olsztynek rozwijał się tuż po wojnie, już w granicach państwa polskiego." 

Warto zajrzeć na stronę muzeum.olsztynek.pl oraz obejrzeć felieton, w którym po Olsztynku oprowadza historyk Bogumił Kuźniewski - tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12205
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11839411

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.