Wspólne malowanie, podróż ze szkicownikiem, rzeźbienie w piasku oraz warsztaty z etnologiem to niektóre z atrakcji pleneru w Kadynach. Etnowakacje potrwają do 11 lipca. Przyłączyć może się każdy.
Spotkania na plaży nad Zalewem Wiślanym już na stałe wpisały się w wakacyjny krajobraz Kadyn. Nic dziwnego, ciekawa historia i urokliwy krajobraz tej malowniczej miejscowości już od dziewięciu lat przyciągają artystów, którzy pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Marka Szczęsnego tworzą m.in. obrazy, rzeźby i ceramiczne kafle.
To właśnie kafle stały się rozpoznawalnym znakiem Kadyn, więc tradycyjnie podczas pleneru nie zabraknie wypału prac ceramicznych w piecu węgierskim oraz tworzenia kafli, których pozostałości wciąż można znaleźć nad Zalewem Wiślanym.
- Uczestnicy warsztatów będą mogli wcielić się także w rolę etnologów - mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizatorka pleneru. - Chętni dowiedzą się na czym polega praca badacza, jak również sami będą gromadzili informacje o Kadynach. Spotkają się z mieszkańcami tej urokliwej miejscowości i kto wie, może zdobędą cenną wiedzę od lokalnych twórców ludowych.
Plener Kadyny - wioska sztuki odbywa się w tym roku pod hasłem Etnowakacje, ale niezmiennie w programie pozostały działania na plaży, w których mogą wziąć udział mieszkańcy i turyści. Na przykład dziś odbyła się podróż ze szkicownikiem, a o godz. 19 w świetlicy Kadyna prof. Marek Szczęsny przedstawi sylwetkę Wita Stwosza. Opowie m.in. o ostatnich badaniach z zakresu historii sztuki dotyczących nieznanych technik i rozwiązań używanych przez słynnego twórcę w czasie, kiedy był mniej znanym rzeźbiarzem, jak również wtedy, kiedy popadł w niełaskę...
Jutro - w piątek, 10 lipca, w godz. 11-13 w nowej świetlicy w Kadynach odbędą się warsztaty graficzne - tworzenie ex librisów i pieczęci w technikach kakografii, gipsorytu, linorytu, monotypii. Z kolei o godz. 18.30 w świetlicy Kadyna zostanie otwarta wystawa prac uczestników poprzednich plenerów, a na plaży będzie można oglądać efekty prac osób, które biorą udział w tegorocznym.
Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.
Prace, które powstaną podczas pleneru w Kadynach, na początku września będzie można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.
Plener w Kadynach odbywa się w ramach projektu Rękodzieło - sztuka warta zachodu, który realizuje Stowarzyszenie Jantar wspólnie z Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.