To, co przez te wszystkie lata wydarzyło się na reszelskim zamku, przypomni wystawa Historia współczesności. Wernisaż - w najbliższą sobotę, 11 lipca.
Galeria Zamek w Reszlu jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, które ma swoją siedzibę w Olsztynie. Galeria, przypomina Agata Grzegorczyk - Wosiek z MWM, rozpoczęła działalność we wrześniu 1985 roku. Zgodnie z przyjętym programem, miała prezentować wystawy z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji i dorobek wybitnych, współcześnie tworzących artystów.
Kuratorką jubileuszowej ekspozycji jest Grażyna Prusińska.
"Historia współczesności jest kroniką, swoistą dokumentacją wydarzeń minionych dziesięcioleci. Zobaczymy artystów „weneckich” - monumentalną malarską kompozycję Franciszka Starowieyskiego, prace Bronisława Chromego, Andrzeja Majewskiego, Jerzego Dudy - Gracza, Bożenny Biskupskiej, Izabelli Gustowskiej.
Ekspozycje weneckiego Biennale były epizodem w działalności Galerii, trwającym do końca lat 80. Kolejne wystawy to indywidualne prezentacje twórczości wybitnych polskich artystów: malarzy, rzeźbiarzy, grafików. Na wystawie przypomnimy ich dokonania pracami, które znajdują się w zbiorach muzeum oraz kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Poprowadzimy zwiedzających przez historię sztuki współczesnej, pokazaną dokonaniami jej klasyków m. in. Teresy Pągowskiej, Natalii LL, Edwarda Dwurnika, Kiejstuta Bereźnickiego, Adama Myjaka, Jana Berdyszka, Zbigniewa Lutomskiego i Stasysa Eidrigiviciusa. W przewadze będą to dzieła niepokazywane na wcześniejszych wystawach, ale znakomicie definiujące postawy i indywidualizm twórców." - czytamy w zapowiedzi prasowej wydarzenia.
Wernisaż jest o godz. 18.
Wstęp wolny.