Kroniki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z drugiej połowy XX wieku z Olsztyna, Barczewa, Kętrzyna i Morąga będą tematem najbliższego spotkania z cyklu Cavata na olsztyńskim zamku.
Związek Bojowników o Wolność i Demokrację był organizacją kombatancką. Istniał w latach 1949-1989. Powstał, jak przypomina Wikipedia, "w wyniku narzuconego zjednoczenia 11 istniejących w tym czasie, działających od 1945 roku, organizacji kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. Do 1989 roku był politycznie i organizacyjnie podporządkowany PZPR".
Po upadku PRL-u ZBoWiD został przekształcony w Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Zrzesza on "obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów - czytamy na stronie internetowej kombatantpolski.pl. - Jest największą organizacją kombatancką w Polsce, zrzeszającą 105 807 członków (stan na 31.12.2014 roku)".
W szeregach Związku są m.in. weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Armii Ludowej, żołnierze wcieleni do jednostek Armii Radzieckiej, Polskich Oddziałów Samoobrony z południowo-wschodnich Kresów II RP (tzw. Istriebitielnych Batalionów), żołnierze Synów Pułku, byli więźniowie polityczni i obozów koncentracyjnych, represjonowani, uczestnicy tajnego nauczania oraz żołnierze 1920 roku.
Spotkanie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie poprowadzi dr Małgorzata Gałęziowska.
"Kroniki ZBoWiD z drugiej połowy XX wieku z Olsztyna, Barczewa, Kętrzyna i Morąga, to opowieści o teraźniejszości byłych wojskowych, milicjantów, partyzantów, więźniów obozów jenieckich, łagrów, obozów koncentracyjnych. Jest to przede wszystkim zapis codzienności, która w specyficzny sposób odnosi się do przeszłości. Jaką bazą dla dnia dzisiejszego jest owa przeszłość? Czy jest tylko wspólnym mianownikiem?" - czytamy w zapowiedzi prasowej wydarzenia.
Muzyczną oprawę zapewni zespół Pro Musica Antiqua: Leszek Szarzyński - flet, Jerzy Szafrański - obój, Paweł Panasiuk - wiolonczela, Lucyna Żołnierek - Freszkowska - fortepian oraz Ewa Alchimowicz - Wójcik.
Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 czerwca, o godz. 17.30 na olsztyńskim zamku.