Dawniej na Żuławach było wiele wiatraków. Osuszały podmokły grunt, mełły zboże na mąkę. Suchy klekot drewnianych skrzydeł i mechanizmów, które obracały je "do wiatru", towarzyszył mieszkańcom na co dzień. Ale to już zamierzchła historia. Jeden z jej ostatnich świadków przetrwał w Drewnicy. Tymczasem w ostatnich latach w pejzażu Żuław znowu widać wiatraki. Współczesne siłownie nie przypominają tamtych sprzed lat...
Okazją do rozmowy o wiatrakach były zajęcia w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Z uczniami Zespołu Szkół Podstawowych nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 23 spotkała się Michalina Rybak - Sumeradzka z Muzeum Żuławskiego w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.
This text will be replaced
Muzeum Żuławskie jest jednym z partnerów projektu Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury, który właśnie dobiega końca. Przy jego realizacji Światowid współpracował także z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parkiem Etnograficznym w Olsztynku i Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Dzięki temu do sieci trafiły zdigitalizowane (także w formacie 3D) wybrane obiekty ze zbiorów tych muzeów. Można je obejrzeć na cyfrowewm.pl . Są tam też m.in. eksponaty z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu, które były partnerami wcześniejszego projektu Cyfrowe Warmia i Mazury.
Program Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007–2013.
Realizacja: Agnieszka Jarzębska
Zdjęcia, montaż: Tomasz Misiuk