Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.04.2015 13:00 Miasto:Elbląg Kategoria:e-learning Autor:Krzysztof Chaja Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii - zobacz! (wideo z konferencji)
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

Dzięki digitalizacji, czyli "przepisaniu" treści kultury na nośniki cyfrowe można udokumentować dla potomności obiekty będące w złym stanie, przygotować ich konserwację, ale też pokazać publicznie to, co jest w magazynach i ze względu na koszty czy ograniczenia przestrzeni wystawienniczej jest rzadko pokazywane. Dowiedz się więcej na temat samej digitalizacji i o tym co w tej dziedzinie dzieje się w różnych miejscach Polski. 

Digitalizacja była głównym tematem konferencji Cyfrowa Pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii, która odbyła się w Elblągu.

Wydarzenie zorganizowali: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Całość poprowadził dr hab. Piotr Celiński, badacz kultury cyfrowej i mediów z Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Nagranie zrealizował Krzysztof Chaja. Materiał prezentujemy za zgodą prelegentów.

***

Zapisać w formie cyfrowej można drobne zabytki i ogromne obiekty architektury. Więc dużo. Ale czy wszystko? O tym, co zrobić by zachować pamięć o historii, materialne i niematerialne źródła dziedzictwa kulturowego mówił Waldemar Majcher, pełnomocnik marszałka ds. dziedzictwa kultury niematerialnej. Wcześniej głos zabrał wicemarszałek Jacek Protas, który zapowiedział, że samorząd województwa chce, aby proces digitalizacji w regionie przyspieszył:  

This text will be replaced

Biblioteka Narodowa digitalizuje swoje zbiory na masową skalę. Dotąd wykonała ok. 650 tys. obiektów. I każdego dnia ten zasób powiększa się o 1500-2000 kolejnych. Dzięki temu w portalu Polona.pl znajdziemy m.in. kolekcje utworów największych polskich twórców: Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, pierwodruki dzieł literatury polskiej, czy wydawnictwa konspiracyjne z II wojny światowej. Statystyki Polony pokazują, że na dziedzictwo w formie cyfrowej jest zapotrzebowanie. Mówiła o tym Monika Michalska z Biblioteki Narodowej.

Digitalizacja to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale też kulturowe i społeczne. Wymaga zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń, współpracy i wzajemnego zrozumienia informatyków oraz specjalistów z różnych dziedzin, tworzenia coraz to bardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych, informatycznych. I coraz to nowych pomysłów na wykorzystanie szybko przyrastającego zasobu dziedzictwa – teraz już także w formie cyfrowej. O doświadczeniach związanych z realizacją projektu Wirtualne Muzea Małopolski mówił Paweł Szelest z Pracowni Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury:

This text will be replaced

 

Digitalizacja to nie tylko domena największych w kraju instytucji kultury, które mają najcenniejsze zbiory. Jest ona także szansą dla mniejszych ośrodków. Regionalna Pracownia Digitalizacji w elbląskim Światowidzie była pierwszym w województwie warmińsko-mazurskim ośrodkiem, który zaczął digitalizację w formacie 3D. Co dotąd udało się zrobić? Mówiła o tym przedstawicielka pracowni Urszula Jatkowska, absolwentka kierunku ochrona dóbr kultury o specjalizacji konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: 

This text will be replaced

 

Jeśli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie, to w kolejnych latach pieniądze na digitalizację będą pochodzić głównie ze środków Unii Europejskiej i będą dystrybuowane w procedurach konkursowych przede wszystkim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. O digitalizacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 mówiła Izabela Zawistowska z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. 

Na zakończenie Piotr Celiński poprowadził panel Komu służy digitalizacja? Jego uczestnicy zastanawiali się m.in. czy digitalizacja ma jakieś złe strony:

This text will be replaced

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11458715

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.