Dziś - w czwartek, 19 lutego, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na Warsztaty bałtyjskie. Dr Miron Wolny będzie mówił o Scytach.
Miron Wolny jest historykiem starożytności, wykłada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
- Bada przede wszystkim dzieje Kartaginy, szczególnie ówczesne elity władzy, działające w epoce Barkidów i okres hellenistyczny. Napisał dwie obszerne monografie, był redaktorem i współredaktorem czterech książek oraz kilkudziesięciu rozpraw naukowych. Za swoje badania w 2011 roku otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodego Wybitnego Naukowca - informują Agata Grzegorczyk - Wosiek i Milena Piskorska - Blum z Muzeum Warmii i Mazur. - Dr Wolny pracował naukowo w Rzymie, Jenie, Berlinie, Wiedniu i Londynie. Współpracuje z instytucjami badającymi historię starożytną, głównie z École Française de Rome. Należy do szeregu towarzystw naukowych, w tym do Polskiego Towarzystwa Historycznego - jest w zarządzie oddziału olsztyńskiego oraz Information Science of Knowledge Organization. Obecnie trwa procedura nadania mu stopnia doktora habilitowanego.
O czym gość muzeum będzie mówił na Warsztatach Bałtyjskich?
- Dokona próby nowej interpretacji znalezisk archeologicznych z północno-wschodniej Polski, zmierzającej do zasugerowania śladu scytyjskiego na naszych terenach. Założenie możliwości rozszerzenia wpływów scytyjskich opiera się przede wszystkim na efektach badań archeologicznych i korekcie ich zasięgu wyznaczonej przez znalezisko w Puchałowie - wskazują Agata Grzegorczyk - Wosiek i Milena Piskorska - Blum. - Według doktora Wolnego, ważnym instrumentem w badaniu tego tematu jest też próba dalszej interpretacji tzw. źródeł narracyjnych: relacji Herodota, Pompejusza Trogusa - zawartej u Justynusa, Pomponiusza Meli, Strabona i innych, jak również interpretacja mitów i dostrzeżenie ich roli nie tylko kulturotwórczej, ale także poznawczej.
Miejsce: olsztyński zamek. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny.