Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.02.2015 11:40 Miasto:Olsztyn Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Scytowie: ich ślady w północno-wschodniej Polsce

Dziś - w czwartek, 19 lutego, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na Warsztaty bałtyjskie. Dr Miron Wolny będzie mówił o Scytach. 

Miron Wolny jest historykiem starożytności, wykłada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

- Bada przede wszystkim dzieje Kartaginy, szczególnie ówczesne elity władzy, działające w epoce Barkidów i okres hellenistyczny. Napisał dwie obszerne monografie, był redaktorem i współredaktorem czterech książek oraz kilkudziesięciu rozpraw naukowych. Za swoje badania w 2011 roku otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodego Wybitnego Naukowca - informują Agata Grzegorczyk - Wosiek i Milena Piskorska - Blum z Muzeum Warmii i Mazur. - Dr Wolny pracował naukowo w Rzymie, Jenie, Berlinie, Wiedniu i Londynie. Współpracuje z instytucjami badającymi historię starożytną, głównie z École Française de Rome. Należy do szeregu towarzystw naukowych, w tym do Polskiego Towarzystwa Historycznego - jest w zarządzie oddziału olsztyńskiego oraz Information Science of Knowledge Organization. Obecnie trwa procedura nadania mu stopnia doktora habilitowanego.

O czym gość muzeum będzie mówił na Warsztatach Bałtyjskich?

- Dokona próby nowej interpretacji znalezisk archeologicznych z północno-wschodniej Polski, zmierzającej do zasugerowania śladu scytyjskiego na naszych terenach. Założenie możliwości rozszerzenia wpływów scytyjskich opiera się przede wszystkim na efektach badań archeologicznych i korekcie ich zasięgu wyznaczonej przez znalezisko w Puchałowie - wskazują Agata Grzegorczyk - Wosiek i Milena Piskorska - Blum. - Według doktora Wolnego, ważnym instrumentem w badaniu tego tematu jest też próba dalszej interpretacji tzw. źródeł narracyjnych: relacji Herodota, Pompejusza Trogusa - zawartej u Justynusa, Pomponiusza Meli, Strabona i innych, jak również interpretacja mitów i dostrzeżenie ich roli nie tylko kulturotwórczej, ale także poznawczej.

Miejsce: olsztyński zamek. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13365088

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.