Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.12.2014 16:55 Miasto:Region Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Filmowa wycieczka po domach podcieniowych
kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka
kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka

Ratując nie tylko zabytki oraz W cieniu domów. ​Klecie​ - dom, który czeka​ to dwa nowe filmy dokumentalne, które będzie można już w ten weekend (6 i 7 grudnia) obejrzeć na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl .

 

 

Pierwszy film pokazuje, co można zrobić, by ratować zabytki. Nie zabraknie w nim ​także przykładów na to, jak prywatne osoby angażują się w ratowanie domów podcieniowych. 

​Doskonałym przykładem są Katarzyna i Michał Pielaszkiewicz, którzy​ kupili dom podcieniowy w Mikoszewie. Zamierzają go ​wyremontować i w nim zamieszkać.

- Dariusz Chmielewski, pomorski ​wojewódzki konserwator zabytków, podkreśla, że każda inicjatywa, nawet na najdrobniejsza, która służy ratowaniu dziedzictwa kulturowego jest ważna - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka​ projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych,​ który realizuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. - Istotne są również dobre praktyki działań ​samorządów.  Mówimy na przykład o gminnych programach opieki nad zabytkami oraz zabezpieczeniu puli pieniędzy na dofinansowanie ​do ich remontów, jak również o partnerstwach z organizacjami pozarządowymi.  

​​Na stronach e​Światowid.pl oraz portEl.pl​, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych​ opowieści, ​które powstały za sprawą projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych.

Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa około 30 minut.

Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.

Na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze z I połowy XVIII wieku. Nie wszystkie wpisan​o do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W przeważającej większości przypadków są w złym lub bardzo złym stanie. W większości mieszkają ludzie niezamożni, którzy nie są w stanie w odpowiedni sposób zatroszczyć się o zabytki, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy, konserwację.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Oddziałami ​Terenowymi w Olsztynie i Gdańsku, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Żuławski Park Historyczny​ w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar.

Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Miesięcznik Spotkania z zabytkami, ​Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl .

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11517927

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.