Kilka minut dla regionu. Ostatnie projekty w tym rozdaniu - zobacz!
Dziś - w poniedziałek (29 września) - w Elblągu marszałek województwa Jacek Protas podpisał jedne z ostatnich umów na realizację projektów dofinansowanych w bieżącej perspektywie unijnej. Łączna kwota wsparcia to ok. 10 mln zł.
Wśród sześciu projektów, które zdobyły granty, są dwa złożone przez elbląską spółdzielnię mieszkaniową Sielanka.
Pozostałe przedstawiły: Centrum Rehabilitacji w Elblągu, Powiatowe Centrum Medyczne w Braniewie, Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i elbląski wydział zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, który wyremontuje zabytkowy pałacyk przy ul. Stoczniowej.
Uroczystość miała miejsce w Galerii Nobilis Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
Jutro w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie marszałek podpisze z dyrektor Elżbietą Gelert kontrakty na dwa projekty informatyczne dla Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu.
This text will be replaced
Realizacja: Agnieszka Jarzębska
Zdjęcia, montaż: Tomasz Misiuk
***
Dzięki podpisanej dziś umowie wydawca gazety eŚwiatowid.pl Centrum Spotkań Europejskich Światowid zrealizuje projekt pt. Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013 placówka otrzyma na ten cel dotację w wysokości prawie 429 tys. zł.
W Światowidzie działa pierwsza w województwie pracownia digitalizacji, w której archiwizowane są eksponaty w technice 3D. Efekty pracy można oglądać na stronie cyfrowewm.pl .
Dzięki dofinansowaniu, w wirtualnej rzeczywistości znajdzie się jeszcze więcej obiektów. Zostanie zakupiony sprzęt do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych oraz zostanie rozbudowany serwis Cyfrowe Warmia i Mazury.
- W przyszłości chcemy w technice 3D spróbować zachować dla potomnych domy podcieniowe, pałace i zamki - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Światowida.
W ramach projektu zostaną także zdigitalizowane eksponaty kolejnych trzech muzeów: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku oraz muzeum w Nowym Dworze Gdańskim. Wkrótce będzie można je oglądać w przestrzeni internetowej i będą służyły do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e-learningu w Pracowni Edukacji Regionalnej.
- Poprzez serwis cyfrowewm.pl wkrótce będzie można wybrać się na wirtualne wędrówki po województwie – zapowiada koordynatorka projektu Magdalena Czarnocka - Kaptur. - Użytkownik będzie mógł samodzielnie zaplanować trasę wędrówki, wybierając spośród dostępnych miejsc interesujące go miejsca kulturalne, np. kapliczki, muzea, itp. Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur, powstanie multimedialna gra edukacyjna.
Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.