Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.10.2014 13:11 Miasto:Region Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Marta Hajkowicz Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Dom podcieniowy od kuchni
(fot. Agnieszka Jarzębska)

Żuławskie domy podcieniowe są pełne niespodzianek. 

Począwszy od samego podcienia, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów takiego obiektu, poprzez dekoracyjne drzwi wejściowe, zazwyczaj dwuskrzydłowe, inskrypcje na belkach informujące o dacie budowy, właścicielu i budowniczym, na dwóch izbach kuchennych kończąc.

I przy tym ciekawym rozwiązaniu chcemy się na chwilę zatrzymać. Dwie kuchnie: biała (większa ) i czarna (mała). Kuchnia biała była dużym, jasnym pomieszczeniem, do którego wchodziło się najczęściej bezpośrednio z sieni. Tam przyrządzano potrawy nie wymagające bieżącego gotowania. Tam toczyło się życie wokół gospodyni domu.

W środku, pomiędzy kuchnią białą a sienią, była kuchnia czarna. To małe, murowane pomieszczenie w środku domu, nad którym wznosił się otwarty komin. Było to pomieszczenie zazwyczaj doświetlane oknem. To tam gotowano na tzw. otwartym ogniu, podgrzewano wodę, pieczono chleb. W czarnej kuchni, w kominie na górze urządzana była także wędzarnia.

Czarną kuchnię mogli zobaczyć uczestnicy projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych w domu podcieniowym w Żelichowie / Cyganku, którego właścicielem jest Marek Opitz - pomysłodawca i realizator wielu przedsięwzięć na rzecz Żuław.

Pochodzące z przełomu XVIII / XIX wieku okno ze ściany czarnej kuchni, którego zadaniem było doświetlenie z sieni pomieszczenia kuchni, możemy też podziwiać na wystawie w Żuławskim domu, która prezentowana jest w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu.
 

***

Projekt S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych​ Centrum Spotkań Europejskich Światowid realizuje wraz ​z partner​a​mi: Narodowy​m​ Instytut​em​ Dziedzictwa, Wojewódzki​m​ Urz​ędem Ochrony Zabytków w Olsztynie​ - wraz z delegaturą w Elblągu​, Wojewódzki​m​ Urz​ęd​em​ Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodow​ym w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczn​ym w Elblągu, Muzeum Żuławskim​ w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie​m​ Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski​ i Stowarzyszeniem Jantar​. 

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd​u​ województwa warmińsko-mazurskiego.

Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl , portal społecznościowy ekulturalni.pl . 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12145
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11533704

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.