21. Przystanek Olecko
- Przystanek Olecko od początku był odpowiednim postojem dla melomanów. Tak będzie i w tym roku. Trzy dni, dziewięć koncertów, intensywne muzyczne doznania, gwiazdy z najwyższej półki - zapowiada Agata Mularczyk z Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku Mazury Garbate.
18 lipca imprezę rozpocznie Sztywny Pal Azji. Historia zespołu sięga połowy lat 80.. W sierpniu 1986 roku publiczność festiwalu w Jarocinie dała się ponieść rytmom piosenki Nasze reggae z nośnymi słowami refrenu: "Nie wolno wznosić się za wysoko".
- Na koncertach zespół prezentuje wszystkie swoje ważne utwory z dawnych lat i kilka pochodzących z najnowszego albumu Fiss pink. Kulturalny łakomy kąsek i porządna dawka energii na dobry początek - mówi Agata Mularczyk.
Trzon polskiej sceny reggae - Vavamuffin - to kolejny punkt programu. Skład ma na swoim koncie kilkaset koncertów, od kameralnych klubowych salek, po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania).
Koncertowy skład tego dnia zamyka Myslovitz.
- Ich historia to trzymający w napięciu scenariusz filmowy: z zaskakującymi zwrotami akcji, mnóstwem sukcesów, odrobiną melancholii, charyzmatycznymi bohaterami, ale przede wszystkim świetną ścieżką dźwiękową - podkreśla przedstawicielka organizatora. - Dwa lata temu do zespołu dołączył wokalista Michał Kowalonek i chociaż początkowo nie obeszło się bez kontrowersji, teraz większość fanów uważa, że Michał wniósł do zespołu dużo pozytywnej energii i nie wyobrażają się składu bez niego.
Drugiego dnia wystąpią Legarytmy - zespół na wskroś olecki. Dominik Gałązka (saksofon tenorowy), Michał Bućwiński (saksofon altowy), Maciej Śnieżyński (gitara elektryczna), Krzysztof Pęcak (gitara basowa) i Wojciech Nowel (perkusja) uraczą publiczność jazzowo-rockowymi brzmieniami zabarwionymi funkiem, muzyką etniczną i dużą dawką improwizacji.
Jamal to kolejna kapela, która pojawi się na Placu Wolności. Zespół powstał w 1999 roku, od tego czasu tworzy w stylistyce reggae, punk i ska. Na swoim koncie ma główną nagrodę na festiwalu reggae w Ostródzie, a także takie przeboje jak Policeman, Warto to przetrwać czy Defto.
Następna gwiazda sobotniego wieczoru - Hey - to jedna z najlepszych grup koncertowych w Polsce. Od ponad 20 lat utrzymuje się na szczytach popularności, cały czas rozwijając się artystycznie. Charyzmatyczna wokalistka Katarzyna Nosowska, uważana za najlepszą autorkę tekstów swojego pokolenia, wraz z zespołem została wyróżniona 17 Fryderykami i niezliczoną ilością innych nagród. Wszystkie dziesięć płyt studyjnych, które razem wydali, uzyskały status platynowych.
- Oprócz wielkich przebojów, takich jak Teksański, Moja i Twoja nadzieja, Mimo wszystko czy jednym z największych sukcesów Hey było DVD koncertowe z serii MTV Unplugged. Ostatni, wydany w 2012 roku, album Do rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan został okrzyknięty najbardziej pozytywną płytą Hey’a - podkreśla Agata Mularczyk.
21. Przystanek Olecko będzie jednocześnie 2. edycją Festiwalu Jednego Instrumentu. W zeszłym roku głównym bohaterem był akordeon, teraz będzie to gitara. W niedzielę na Placu Wolności zaprezentują się jej wirtuozi, doceniani nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Festiwal Jednego Instrumentu zacznie występ duńskiego kompozytora, basisty, gitarzysty i wokalisty Louie Fontaine z zespołem The Starlight Searchers.
- Jego muzyka oscyluje między patetycznym rockiem, brudnym bluesem a mrocznymi balladami. The Starlight Searchers powstał w 2011 roku i wyruszył w trasę, występując m.in. na 10 różnych festiwalach w Europie. Podbił serce publiczności, odciągając uwagę od głównych gwiazd, które supportował. Grupa nakręciła też o sobie film The Most Expensive Band In The World - wskazuje Agata Mularczyk. - Louie Fontaine & Starlight Searchers to zespół doświadczonych muzyków, mających za sobą koncerty od klubów po duże sceny. Obaj gitarzyści: Terry La Gaarde (Nowy Orlean) i Egon Kronberg doskonale się ze sobą zgrywają a sekcja rytmiczna po ponad dziesięciu latach wspólnego grania jest solidna jak skała.
Leszek Cichoński - ceniony polski gitarzysta, kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów - występował na największych festiwalach bluesowych na świecie, m.in. Monterey Bay Blues Festival w Kalifornii i Narooma Blues Festival w Australii.
Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest Thanks Jimi Festival oraz Gitarowy Rekord Guinnessa. Dwa ostatnie albumy Cichońskiego: Cichoński - The Best of Studio and Live i Sobą gram były nominowane do nagrody Fryderyki w 2009 roku i 2012 roku.
- Podczas koncertu usłyszymy utwory Jimiego Hendrixa, Tadeusza Nalepy i kompozycje z najnowszej płyty: Sobą gram. Oprócz tego, wspólnie z Leszkiem Cichońskim, spróbujemy pobić gitarowy rekord Olecka. Szykujcie gitary, zagramy utwór Hey Joe - mówi Agata Mularczyk.
Kolejny gość Festiwalu Jednego Instrumentu Jacek Królik ma w dorobku blisko sto płyt i kilka tysięcy koncertów. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Renatą Przemyk, Grzegorzem Turnauem, Justyną Steczkowską, Lombardem, Urszulą, Chłopcami z Placu Broni oraz Brathankami.
Przystanek to również wystawy: grafiki Wojtka Dzieszkiewicza w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa i zdjęć - podsumowująca kilkumiesięczny kurs ABC fotografii w Galerii Na schodach. Oprócz tego, tradycyjnie, odbędzie się seria warsztatów, którą zakończy spektakl plenerowy.
Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W ramach Przystanku Twórcze Dzieciaki od 18 do 20 lipca dzieci i rodzice wezmą udział w zajęciach i warsztatach kreatywnych w przestrzeni miejskiej. Będą wspólnie tworzyć zabawki, czytać i twórczo działać na trawie, brać udział w tekturowych zabawach małych architektów.
Organizatorzy: ROK Mazury Garbate, Urząd Miejski w Olecku.
***
Oto program Przystanku Olecko:
18 lipca, piątek
11:00-12:15 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 6-8 lat) / polana PTTK
12:30 – akcja „Namaluj Łosia – Króla Przystanku Olecko” (dla dzieci w wieku 4-8 lat) / polana PTTK
17:00 – wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza / Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
19:00 – koncert zespołu Sztywny Pal Azji / Plac Wolności
20:30 – koncert zespołu Vavamuffin / Plac Wolności
22:00 – koncert zespołu Myslovitz / Plac Wolności
19 lipca, sobota
11:00-12:30 – warsztat tworzenia zabawek (dla dzieci w wieku 3-5 lat) / polana przy skate parku
13:30-15:00 – warsztaty „Tekturowe zabawy – Mali architekci” (6-8 lat) / polana przy Skate Parku
17:00 – wernisaż wystawy, efekt kilkumiesięcznej pracy uczestników kursu ABC fotografii / Galeria Na schodach
19:00 – koncert zespołu Legarytmy / Plac Wolności
20:00 – koncert zespołu Kaliber 44 / Plac Wolności
21:30 – koncert zespołu Hey / Plac Wolności
20 lipca, niedziela / Festiwal Jednego Instrumentu - mistrzowie i wirtuozi gitary
11:00-12:30 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 3-5 lat) / polana PTTK
19:00 – koncert zespołu Starlight Searchers / Plac Wolności
20:30 – koncert Leszka Cichońskiego / bicie gitarowego rekordu Olecka / Plac Wolności
21:45 – koncert zespołu Jacek Królik Band / Plac Wolności
23:00 – widowisko plenerowe, finał oleckiego projektu „Kto tu rządzi” / rampa za kinem