Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Pomysły oleckiej Pomysłodajni

Druga edycja Pomysłodajni, konkursu na inicjatywę kulturalną mieszkańców Olecka, weszła w ostateczną i zarazem najbardziej emocjonującą fazę. Właśnie minął termin zgłaszania pomysłów.

- Dotarło do nas osiem projektów, spośród których zrealizujemy pięć - informuje Agata Mularczyk z ROK w Olecku. - Wzorem ubiegłego roku mieszkańcy Olecka do 15 czerwca będą mogli głosować na najlepszy ich zdaniem pomysł. 

A mogą wybierać m.in. spośród warsztatów atystycznych. Oto ich opisy:

Zajęcia z grafiki warsztatowej. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają technikę grafiki warsztatowej i własnoręcznie wykonają matryce graficzne oraz odbitki. Uczestnicy będą pracować przy użyciu dwóch technik - wklęsłodruku realizowanego metodą foliorytu, polegającą na rysowaniu igłą graficzną rysunku na folii RTG, a następnie na odbiciu jej na papierze graficznym w prasie bądź metodą łyżeczkową oraz linorytu realizowanego na podkładach z linoleum PCV, które będą odbijane na papierze graficznym w prasie bądź metodą łyżeczkową. Warsztaty potrwają trzy dni, a zakończą się wspólną wystawą wszystkich uczestników.
Warsztaty Fotograficzne Fashion & Beauty, które pozwolą uczestnikom poznać praktyczne aspekty wykonania zdjęć o tematyce fashion & beauty oraz profesjonalną obróbkę graficzną materiału fotograficznego. Uczestnicy wykonają fotografie na własnym sprzęcie, ale w specjalistycznie wyposażonym pomieszczeniu. Następnie pod okiem fachowca podejmą się obróbki cyfrowej zdjęć. Zwieńczeniem warsztatów będzie wystawa uczestników.
Przystanek TWÓRCZE DZIECIAKI. To projekt, który stwarza dzieciom i rodzicom możliwość uczestniczenia w pasjonujących zajęciach twórczych podczas Przystanku Olecko. Proponuje warsztaty i zajęcia w przestrzeni miejskiej, dzięki którym dzieci rozbudzą swoją kreatywność i wraz z rodzicami będą tworzyć. Na bazie swoich  doświadczeń twórcy projektu opracowali propozycję zajęć, która łączy różne dziedziny kultury. W ramach akcji Przystanek TWÓRCZE DZIECIAKI odbędą się warsztaty i zajęcia m.in.: tworzenia zabawek, czytamy i twórczo działamy na trawie, tekturowe zabawy małych architektów. 
Warsztaty fotograficzne technik analogowych - emulsja fotograficzna. Warsztaty pogłębią wiedzę Olecczan na temat analogowych technik fotograficznych, przybliżą metodę wykorzystania emulsji fotograficznej. Każdy uczestnik, z pomocą animatorów będzie mógł naświetlić swoją fotografię na wybrany przez siebie przedmiot np. kamień, szkło bądź drewno. Głównym elementem warsztatu będzie wykonanie naświetlenia na zewnętrznej ścianie jednego z budynków ROK. Działanie zakończy się wernisażem.
Akcja Dzięki Oleckie Dźwięki. W Olecku od dawna istnieje tradycja związana z muzyką, w szczególności z bębnami. Projekt ten stwarza możliwość kontynuowania tej tradycji, rozwijania pasji i przede wszystkim spotkania sie w jednym miejscu osób w jakiś sposób związanych z Oleckiem, muzyką i bębnami. W ramach akcji odbędą się warsztaty bębniarskie, praca nad nagraniem płyty z gry na bębnach, bicie rekordu w ilości osób grających "rytm serca˝ oraz jam session z udziałem lokalnych muzyków.
Historia na bis w Kukowie! W zeszłym roku „Odkurzając historię Kukowa” mieszkańcy Kukowa badali legendę pobytu Napoleona w Kukowie, porządkowali groby napoleońskie i poniemieckie, poznawali przygody dzieci powojennego Kukowa. Odbyli nostalgiczną podróż w czasie z najstarszymi mieszkańcami naszej wsi. Szybko okazało się, jak wiele jeszcze wspomnień należy spisać, by nie odeszły na zawsze. To jest plan na ten rok. Pod okiem dziennikarza najmłodsi mieszkańcy wsi spiszą wspomnienia najstarszych a całość zostanie wydana w folderze. W świetlicy wiejskiej powstanie wystawa dokumentująca realizację zadania. 
Tworzenie muralu na ROK-u. W ramach akcji na jednym z budynków Roku powstanie wielkoformatowy mural – (dekoracyjne malarstwo ścienne ) wpisujący się w historię miasta, nawiązujący do Przystanku Olecko i przedstawiający piękno dzikiej przyrody.  Dzięki  takiej lokalizacji muralu powstanie zaplecze dla działań ROKu, a nawet samego miasta np. podczas organizacji koncertów na placu, mógłby to być swoisty backstage do spotkań z artystami, wywiadów z mediami oraz wielu innych inicjatyw. 
Akcja Zrób sobie bęben. To warsztaty z robienia bębnów podczas których powstanie kilka profesjonalnych instrumentów.  Inicjatywa narodziła sie z potrzeby rozwijania pasji wśród oleckiej młodzieży, która od długiego czasu interesuje sie bębnami, lecz z różnych przyczyn ma ograniczony dostęp do posiadani własnego instrumentu, a co za tym idzie, do możliwości rozwijania swojej pasji.  

Na wybraną inicjatywę będzie można głosować internetowo na  oicjalnym profilu ROK Mazury Garbate na facebooku, stronach: www.olecko.wm.pl i  www.iolecko.com, a także wysyłając maila o tytule Pomysłodajnia w treści wpisując numer i tytuł projektu na adres promocja@przystanek.pl (z jednego adresu można wysłać tylko jednego maila). Można także wypełnić kartę do głosowania w budynku ROK lub w Centrum Informacji Turystycznej.  
Głosowanie potrwa do 15 czerwca. Ostateczną decyzję o wyborze inicjatyw, które zostaną zrealizowane, podejmie jury 16 czerwca.  

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12133
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11516164

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.