1 stycznia ruszył Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa do 2020 roku, od września wszyscy uczniowie będą się w końcu uczyć muzyki i plastyki, w tym roku zakończą się też 23 inwestycje. Co jeszcze czeka nas w kulturze?
O swoich priorytetach na ten rok i zaplanowanych działaniach resortu minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił na niedawnej konferencji prasowej.
2014 to będzie kolejny rok potężnych inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej, o łącznej wartości prawie 1,2 mld zł. Otwarte zostaną m.in.: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, sala koncertowa Narodowej Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie - w jego ostatecznej formie, wraz z wystawą główną.
Wraz z nowym rokiem szkolnym do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów ogólnokształcących powrócą lekcje muzyki i plastyki. Obejmą one prawie 4 mln młodych ludzi. Zmienią się także programy nauczania w szkołach artystycznych I i II stopnia.
- Ich celem jest zwiększenie szans na zawodowy rozwój absolwentów. Reforma systemu kształcenia jest też związana z infrastrukturą szkół. W 2014 roku przygotujemy ponad 150 placówek do poważnych inwestycji w roku następnym - zapowiedział minister Zdrojewski.
Ministerstwo kultury zaczęło prace nad zmianami systemu pomocy dla twórców w trudnej sytuacji materialnej. W planach jest np. stworzenie instytucji związanej z rynkiem pracy, która umożliwi pracodawcom zgłaszanie ofert pracy, a artystom - dotarcie do nich.
Jednym z głównych zadań na ten i najbliższe lata będzie wspieranie czytelnictwa. Pomogą w tym liczne działania zapisane w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa do 2020 roku. Budżet programu to miliard złotych.
Mamy nie tylko więcej czytać, ale także poznawać historię i częściej odwiedzać muzea. Pomogą w tym: program Muzeum za złotówkę - dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia bilet wstępu do każdego z państwowych muzeów kosztuje teraz symboliczną złotówkę. W programie uczestniczy już 40 placówek i dołączają kolejne (listę znajdziesz tutaj).
Odbędzie się również trzecia edycja akcji Darmowy Listopad. Cztery rezydencje królewskie: zamki królewskie na Wawelu i w Warszawie, Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępnią zwiedzającym swoje wnętrza i zbiory za darmo.
- Te programy zaowocowały wzrostem liczby przeprowadzonych lekcji muzealnych. W 2014 roku będzie ich ponad dziesięć razy więcej, niż pięć lat temu - zapowiedział Bogdan Zdrojewski.