Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 31.10.2013 14:19 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Pajęczynowe reminiscencje

Zaczęło się od budowania pajęczynowych relacji, między Ornetą, Oleśnem i Elblągiem, między młodymi ludźmi szukającymi twórczego sposobu na życie. Dziś tworzenie Pajęczyny mają za sobą, a  to, co udało się im osiągnąć można zobaczyć na filmie.

Intensywnie spotykali się w malowniczym Szymonowie. Potem na warsztatach z teatru tańca w Elblągu, teatru przedmiotu w Ornecie i z głosem w Oleśnie.

- Później były narodziny spektakli: Wszystko to, co kocham, Wszystko z nic, Wszystko ze świata. Teatralne turnee z przedstawieniami do Szymonowa, Ornety, Oleśna, Elbląga... Potem młodzi jako animatorzy – czyli teraz oni sprawdzili się w roli prowadzących warsztaty. A na koniec wielkie świętowanie przy muzyce energetycznego zespołu Nie po drodze i premiera filmu, podpatrującego pajęczynowe poczynania młodychdziało się naprawdę dużo i były to miesiące bardzo intensywnej pracy – wspomina Edyta Machul, koordynator projektu.

Film autorstwa Joli Prokopowicz i Kuby Qbiego Strumińskiego to podsumowanie pajęczynowych miesięcy. Dzięki niemu ci, którzy nie uczestniczyli w działaniach mogą sprawdzić, czym ten projekt był, ci którzy wzięli udział w jego części dowiedzą się, co jeszcze się działo, a ci, którzy byli jego uczestnikami będą mogli powspominać.

Film można obejrzeć tutaj! 

Projekt Pajęczyna oczami prowadzących warsztaty:

- Jestem zaskoczona, że to tak szybko i głęboko poszło. To na jakim poziomie opowiadali swoje historie, bez strachu, odważnie. Ciało jest bardzo dobrym nauczycielem pokory. Jeśli nawet głowa chce bardzo dużo, to ciało uczy, że na wszystko, co jest wartościowe i trwale potrzebny jest czas - Anna Haracz, tancerka, reżyserka spektaklu Wszystko to, co kocham w Elblągu.

- Wyobraźnia i wiara w to, że wszystko może się zdarzyć, to jest najważniejsze w teatrze, a oni to mają – Aneta Głuch – Klucznik, reżyserka Wszystko z nic w Ornecie.

- Pełny głos bierze się z palców u stóp. Wierzę, że to im zostanie, że będą odważni i będą chcieli próbować dalej, szukać dalej - Elina Toneva, współprowadząca warsztaty z głosem w Oleśnie, spektakl Wszystko ze świata.

- Oni w tej chwili po pierwsze odzyskali zaufanie do samych siebie. Do tego, że coś mogą. Po drugie przestali się wstydzić. Po trzecie zobaczyli, że to, co się tu wydarzyło ma jakiś inny wymiar niż dotychczas - Tomasz Rodowicz, reżyser spektaklu Wszystko ze świata w Oleśnie. 

Oczami opiekunek grup:

Inspiracją do napisania projektu były słowa Jany Pilatovej: Mur pomiędzy mną a mną oraz pomiędzy mną a pozostałymi bywa linią frontu, ale możemy się uczyć wychodzić poza mury, kiedy poszukujemy swojego sposobu życia za pomocą teatru  uprawianego w małej grupie - i czuję, że udało nam się to udało - Edyta Machul, opiekunka grupy elbląskiej w CSE Światowid, koordynatorka projektu.

- Dużo emocji, wiedza i „meeega” doświadczenie dla młodych ludzi. Już podpytują, czy będzie powtórka - Anna Łebek- Obrycka, opiekunka grupy orneckiej, dyrektorka MDK w Ornecie.

- Widać w nich chęć, potrzebę, żeby to się nie skończyło w tym momencie, żeby dalej trwało - Marlena Szwemińska, opiekunka grupy z Oleśna.

Projekt realizowany jest przez Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. 
Partnerzy projektu: Miejski Dom Kultury w Ornecie i Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem" .

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12133
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11516523

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.