szukaj
Logowanie
Miejsca takie, jak dawny niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, warto odwiedzić z różnych powodów. Także dlatego by zastanowić się jak zachowują się ludzie w obliczu ekstremalnych sytuacji. I jak my sami moglibyśmy się wtedy zachować.
Historyk Marcin Owsiński, pracownik Muzeum Stutthof, prowadzi badania dotyczące historii Sztutowa i obozu koncentracyjnego. Jednym z wątków, który go interesuje, jest to jak postrzegali obóz dawni niemieccy mieszkańcy Sztutowa, sami więźniowie i Polacy, którzy przybyli na Żuławy po wojnie.
- Każda z tych grup miała zupełnie inną perspektywę postrzegania, inny bagaż doświadczeń i znajomość tego terenu oraz jego kultury - mówi naukowiec:
Warto zajrzeć na stronę internetową muzeum w Sztutowie - tutaj i odwiedzić interaktywną Mapę pamięci, którą pod okiem specjalistów stworzyli uczniowie z Nowego Dworu Gdańskiego (radiowa rozmowa na ten temat jest tu).
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska
tel 55 611 20 63
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.