Po Braniewie przyszedł czas na Frombork. Letni piątkowy wieczór upłynie pod znakiem plenerowej projekcji surrealistycznej komedii w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Ewa chce spać, w piątek, 19 lipca, w okolicach dworca kolejowego we Fromborku.
Ewa chce spać to debiut reżyserski Tadeusza Chmielewskiego z 1957 r., który został bardzo ciepło przyjęty przez ówczesną krytykę. Recenzenci mieli rację, Chmielewski, w swojej karierze zrealizował jeszcze kilka przebojowych komedii m.in.: Gdzie jest generał?, Jak rozpętałem II wojnę światową, Nie lubię poniedziałku czy „Wiosna, panie sierżancie.
Ewa chce spać to także debiut aktorski siedemnastoletniej Barbary Kwiatkowskiej. Rolę otrzymała dzięki wygranej w konkursie Piękne dziewczyny na ekran zorganizowanej przez czasopismo Film.
W debiucie filmowym twórcy Jak rozpętałem drugą wojnę światową realizm miesza się z wydarzeniami fantastycznymi, składając się na pełną uroku, surrealistyczną komedię.
Młoda dziewczyna, Ewa ma zacząć naukę w Technikum Geodezyjnym. Przyjeżdża do miasta w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego, lecz woźny nie wpuszcza jej do internatu. Nastolatka przez całą noc poszukuje noclegu w odrealnionym mieście . Podczas swoich poszukiwań, Ewa poznaje młodego policjanta, Piotra, wplątana zostaje w ciąg dziwacznych zdarzeń, których bohaterami są ludzie z półświatka.
Film Chmielewskiego to także pełne ironii spojrzenie na absurdy życia społecznego i politycznego w Polsce w latach 50.
Film Ewa chce spać został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu Kino RP.
Projekcja filmu Ewa chce spać, w sobotę, 19 lipca o godz. 21.30 na dworcu kolejowym we Fromborku. Wstęp wolny.
Następne pokazy w ramach projektu Kolej na kino:
2 sierpnia, godz. 21.00 – Tolkmicko, film: Giuseppe w Warszawie, reż. Stanisław Lenartowicz
16 sierpnia, godz. 21.00 – Suchacz, film: Rejs, reż. Marek Piwowski
6 września, godz. 20.30 – Elbląg, film: Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka
Więcej informacji o projekcie Kolej na kino można znaleźć tutaj: http://www.swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/filmy/kolej-na-kino/
Projekt Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.