Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.07.2013 13:15 Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Głosy z Pasymia, głosy z Dźwierzut - posłuchaj!
Przed II wojną światową większość mieszkańców Mazur stanowli protestanci... Pamiątki związane z historią tego regionu gromadzi np. muzeum w Szczytnie.
Przed II wojną światową większość mieszkańców Mazur stanowli protestanci... Pamiątki związane z historią tego regionu gromadzi np. muzeum w Szczytnie. (fot. Agnieszka Jarzębska)

W czasie wakacyjnych podróży po regionie warto odwiedzić Pasym i wysłuchać koncertu muzyki organowej w tamtejszym kościele - najstarszej świątyni ewangelickiej na Mazurach. Parafia istnieje tam od ponad 600 lat. A z Pasymia już niedaleko do Dźwierzut.

Lokowany w 1336 roku Pasym jest najstarszym miastem Mazur. Jedną z jego głównych atrakcji turystycznych, obok ratusza, fragmentów dawnych murów miejskich i wieży ciśnień, jest kościół ewangelicko-augsburski. Proboszczowi ks. Witoldowi Twardzikowi udało się doprowadzić do renowacji organów, znajdujących się w tej świątyni i dzięki temu od szeregu lat odbywają się tam koncerty.

Kilka lat temu, także za sprawą proboszcza, "ożyły" organy w położonym około 25 km od Pasymia kościele w Dźwierzutach. Ten instrument pochodzi z początków XX wieku, zbudowała je firma z Elbląga. W Dźwierzutach także można latem posłuchać muzyki organowej.

- Odwiedzają nas artyści z różnych krajów - przedstawiciele różnych kultur. Jesteśmy dumni, że właśnie u nas miały miejsce prawykonania utworów, dla których inspiracją było piękno Mazur - mówi ks. Witold Twardzik. - Organy zajmują ważne miejsce w kościele ewangelicko-augsburskim, są istotnym elementem dialogu między Bogiem a wiernymi:

This text will be replaced

Program koncertów można znaleźć tutaj.

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

***

Muzyczne wydarzenia w Pasymiu i Dźwierzutach to dobra okazja, by bliżej poznać historię Mazur. O ile Warmia jest regionem historycznie związanym z katolicyzmem, o tyle w okresie przed II wojną światową większość mieszkańców Mazur stanowili protestanci - luteranie, członkowie kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Jak można przeczytać na portalu luteranie.pl, luteranizm wprowadził na Mazurach książę pruski Albrecht w 1525 roku:

"Na mocy ustawy z 1544 roku wyznanie ewangelickie stało się obowiązującym w Prusach Książęcych. W tym czasie powstał uniwersytet w Królewcu, wybitną zaś rolę przy jego organizacji odegrali: Abraham Kulwieć i Stanisław Rafajłowicz. Od XVI do XIX wieku w Królewcu drukowano polską literaturę ewangelicką. Wychodząca tam w XVIII wieku Poczta Królewiecka była jedną z pierwszych gazet polskich.

Po rozbiorach Polski nadeszła fala germanizacji. W drugiej połowie XIX wieku zniesiono konfirmację w języku polskim. W obronie polskości Mazur działał gdański pastor ks. Krzysztof Mrongowiusz (1764-1855). Wydał on podręczniki dla młodzieży w języku polskim, słownik polsko-niemiecki, kalendarz i kancjonał polski. Drugim działaczem był pastor z Ostródy ks. Gustaw Gizewiusz (1818-1848)".

Warto dodać, że w 2017 roku przypada 500-lecie reformacji - 31 października 1517 roku niemiecki mnich Marcin Luter, sprzeciwiając się praktyce sprzedaży odpustów, zawiesił na drzwiach kościoła w Wittenberdze słynne 95 tez w tej sprawie.

W związku z jubileuszem od kilku lat jest realizowany międzynarodowy projekt społeczno-religijny Dekada Lutra. Jego celem jest "popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji, zapoczątkowanej przez ks. doktora Marcina Lutra, reformatora Kościoła Zachodniego". Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11457824

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.