Kojąca muzyka sprzed wieków zabrzmi w weekend w czasie 18. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej. Wstęp, uwaga, jest wolny.
Będzie można posłuchać m.in. utworów średniowiecznych i barokowych.
- Po raz pierwszy w tak dużym zakresie przygotowaliśmy prezentację instrumentów, na których grają artyści wykonujący muzykę dawną - mówi Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego:
This text will be replaced
Pierwszego dnia, czyli w sobotę, 29 czerwca, będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach techniki gry na lirze korbowej, które poprowadzi Dominik Dębiński i obejrzeć instrumenty (w godz. 11-12, ul. Stary Rynek, a w przypadku deszczu Biblioteka Elbląska).
Jak zawsze, artystów uczestniczących w festiwalu będzie można posłuchać na uliczkach i przedprożach kamienic na starówce (w godz. 15.30–16.30). A w czasie wieczornego koncertu zagrają: Capella Antiqua da Camera ze Stegny, Piccolo, Il Flauto Dolce z Gdańska oraz Le Passioni Dell'Anima z Warszawy (godz. 18, Biblioteka Elbląska).
W niedzielę także zaplanowano otwarte warsztaty - tym razem poświęcone dudom oraz strunowym instrumentom średniowiecznym - i wystawę instrumentów (warsztaty w godz. 11-13, wystawa czynna w godz. 11-16, ul. Stary Rynek, a w przypadku deszczu Biblioteka Elbląska); w godz. 13-16 wystawie będą towarzyszyły pokazy gry na instrumentach i konkursy.
Muzyka zabrzmi także w różnych miejscach Starego Miasta (w godz. 12.30–14). Od godz. 16 spod pomnika Piekarczyka pod Bramą Targową, na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej przejdzie parada średniowieczna, z udziałem elbląskich rycerzy, szczudlarzy i zespołów muzyki dawnej. Zaplanowano także pokaz walk w wykonaniu odtwórców historii. W czasie wieczornego koncertu zaprezentują się: Tiboryus ze Świeradowa Zdroju, Bianco Fiore z Gdańska, Parmezan z Elbląga oraz Aulos z Białegostoku (godz. 18, Biblioteka Elbląska).
Wstęp na festiwal jest wolny.
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska