Pozostałości rzeźby kamienniej z dawnego Elbląga można dziś oglądać w krużganku Galerii EL i na murze okalającym galerię. Rzeźbione w kamieniu elementy architektoniczne zdobiły kiedyś m.in. nieistniejące już kamienice. Okazją do rozmowy na ten temat będzie dzisiejsze (wtorek, 11 czerwca) spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio.
Gość Kawiarenki historyk sztuki Janusz Pałubicki* m.in. przedstawi sylwetkę pochodzącego z Drezna, a tworzącego w Gdańsku, XVII-wiecznego rzeźbiarza George'a Münnicha.
- Spotkanie jest adresowane do osób, które interesują się sztuką Prus Królewskich, czyli obszaru między Gdańskiem, Elblągiem i Toruniem - mówi organizatorka wydarzenia Wiesława Rynkiewicz - Domino z Muzeum Archeologiczno - Historycznego:
This text will be replaced
Miejsce: muzealny budynek dawnego Gimnazjum Elbląskiego, Bulwar Zygmunta Augusta 11. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny. Organizatorzy: elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno - Historyczne.
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
* Janusz Pałubicki - jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie nowożytnej kamiennej rzeźby architektonicznej oraz sztuki Prus Królewskich. Przez kilka lat był związany z Katedrą, a następnie Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; ostatnio - kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Autor monumentalnej dwutomowej pracy: Malarze gdańscy. Malarze, szklarze, rysownicy i rytownicy w okresie nowożytnym w gdańskich materiałach archiwalnych, wydanej w 2009 r. przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. W 2010 r. wydawnictwo to zdobyło nagrodę w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla - w kategorii Publikacje. Obecnie Janusz Pałubicki przygotowuje opracowanie poświęcone kamiennej rzeźbie gdańskiej, oparte na żmudnej, wieloletniej pracy archiwalnej i gromadzonej przez lata dokumentacji ikonograficznej oraz fotograficznej.
(oprac. na podstawie informacji organizatorów)