Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu może znaleźć się wśród laureatów muzealnej nagrody Sybilli za rok 2012 - nominację do tej nagrody otrzymała seria wydawnicza kompleksowego opracowania naukowego badań nad Truso.
Konkurs jest ogłaszany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ma on na celu wyłonienie najlepszych przedsięwzięć zorganizowanych przez polskie muzea – z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej - i ich promocję, a także wyrażenie uznania dla autorów i realizatorów wyróżniających się dokonań muzealnych.
Konkurs przeprowadzany jest w kategoriach: wystawy sztuki, wystawy historyczne, wystawy etnograficzne i archeologiczne, wystawy przyrodnicze, wystawy techniki, wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej, a także opracowania naukowe, publikacje i wydawnictwa multimedialne, konserwacja muzealiów, przedsięwzięcia edukacyjne oraz w kategorii zarządzanie i organizacja, w tym inwestycje muzealne.
Wniosek elbląskiego muzeum dostał nominację do Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012 w kategorii: Opracowania naukowe i wydawnictwa multimedialne.
- „Studia nad Truso. Tom 1 – Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008” to pełna nazwa trzyczęściowej publikacji pierwszego tomu studiów, który ukazał się pod koniec ubiegłego roku - informuje Tomasz Gliniecki, kierownik działu edukacji i promocji elbląskiego muzeum. - Jest to publikacja dla fachowców, mająca docelowo przedstawić pełen stan badań nad wikińską osadą Truso. Tom pierwszy omawia wyniki badań z części osady, przebadanej podczas prac nad rozbudową drogi krajowej nr 7.
Redaktorami serii są: odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum i dr Mateusz Bogucki z Polskiej Akademii Nauk. Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainteresowani naukowcy, instytucje badawcze i muzealne otrzymali tę publikację ponosząc jedynie koszty przesyłki, niewielką zaś część skierowano do wolnej sprzedaży.
Muzeum zapowiada kontynuację serii – w tomie drugim będzie mowa o rogownictwie w Truso, w kolejnym m.in. rozplanowanie osady i analiza zabytków ceramicznych.
Uroczysta gala, na której zostaną zaprezentowani laureaci konkursu, odbędzie się w 17 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.